Wpis z mikrobloga

Kiedyś zaczęłam mieć problemy z nauką. Tak naprawdę zaczęłam się robić ślepa i nie widziałam co pani pisze na tablicy, byłam przeładowana polską edukacją wczesnoszkolną, zestresowana, przeciążona tym wszystkim. Nigdy nie miałam kłopotów z pamięcią, raczej z brakiem koncentracji i skupieniem.
Anyway, rodzice mnie zapisali na jakieś zajęcia pozaszkolne z mnemotechniki. Zajęcia byłyby dużo lepsze, gdybym coś widziała na tablicy, bo robiłam się coraz ślepsza, ale mimo wszystko wiele z nich wyniosłam. I stosuję do tej pory. I nadal uważam, że mnemotechnika to jest absolutnie wspaniała sprawa.
Nauczyłam córkę o atomach w 15 minut za pomocą poniższego obrazka.
Na środku jest tron, bo wszystko kończy się na tron (oprócz protonu, bo nie przemyślałam ) Jest Proton, ma ręce uniesione do góry i jest zajebisty, pro!
Jest elektron, ma zygzaczki jak prąd, elektro.
i jest neutron, ma #!$%@? na wszystko, taki... meh
Proton jest na plus, bo jest PRO, wszystko na plus, ekstra, pozytywny ekstrawertyk (ładunek dodatni)
Elektron jest na minus, bo mu tak te elektryczne zygzaki się układają w minus (ładunek ujemny)
Neutron jest neutralny i ma zero, bo go nic nie obchodzi. Zero.
Masa. Masa Protonu i elektronu jest taka sama, a że neutron ma wszystko gdzieś, to jest gruby i ma większą masę.
To się może wydawać skomplikowane, ale jak się głębiej zastanowić, to młoda zapamiętała budowę atomu w 15 minut.
Po kilku dniach nadal to pamięta. Bez wkuwania na pałę - intuicyjnie
Im głupsze skojarzenia tym łatwiej zapamiętać
Pobierz Tu-mleko - Kiedyś zaczęłam mieć problemy z nauką. Tak naprawdę zaczęłam się robić śle...
źródło: comment_1649459156DGI0QifOKGoUeRHp9FOGIw.jpg
  • 12
@Tu-mleko: jak bylem w gimnazjum to przyszli tacy ludzie do nas do domu i w sumie fajne rze zy pokazywali i zachecali do zapisania sie, ale powiedzieli ze to bedzie 3 lata trwać wiec wyszlo ze nie zdaze przed egzaminem gimnazjalnym i w koncu mnie nie zapisali. Czasami sobie o tym mysle i mi w sumie szkoda bo co to bylaby za roznica, cos by czlowiek i tak sie nauczył (
@Tu-mleko: heh, ja siostrze tłumaczyłam rozkładanie się pierwiastków, zaczynając od stwierdzenia: pierwiastek, jak każde gówno się kiedyś rozkłada i dalej już poszło.

Gówniana alegoria uratowała jej ocenę z chemii xD
@Tu-mleko: Kiedyś kumpel kupił jakiś kurs mnemotechniki online, z ciekawości sobie zrobiłem pierwszą lekcję. Było tam zapamiętywanie listy zakupów, po 6 latach nadal pamiętam przynajmniej połowę pozycji z listy :D
@Tu-mleko: jak miałem 6 lat to dokładnie tego samego w 3 minuty nauczyłem się z książeczki naukowej dla dzieci (było opisane działanie reaktora). Pochwaliłem sie tym rodzinie i wszyscy mieli mnie za malego geniusza (no bo jak to tak gówniak o atomach mówi i wie że proton + a elektron-). Dziś pracuje w januszexie za średnią krajową.
Mnemotechnika kończy się jak masz wryć 3000 stron, i zaczynaja ci się #!$%@?ć w głowie te wszystkie wierszyki i rysuneczki


@hurin: otóż nie jest to wina mnemotechniki. każda technika okazuje się nic nie warta jak wracasz z uniwersytetu do akademika po wykładach o 16:00 w zimowe popołudnie i wiesz, że masz na jutro wryć 3000 stron.