Wpis z mikrobloga

Nie mam punktów żeby założyć wątek na elektrodzie to muszę tutaj :D

Mam wzmacniacz Technic SU-V660. Normalnie jak jest włączony to świeci się na pomarańczowo "voltage control" i na czerwono "drive control". Jakiś czas temu zaczęło się tak dziać że gra muzyka, nagle słychać cyknięcie i cisza. Wzmacniacz dalej jest włączony, świeci się na pomarańczowo voltage control, ale current drive jest zgaszony. Pomagało wyłączenie wzmacniacza na parę minut, po paru minutach już wstawał normalnie i grał. Po jakimś czasie to się zaczeło robić tak często że głośniki przepiąłem na wyjście B (ma dwa wyjścia stereo - A i B) i znowu był spokój na parę miesięcy, ale teraz zaczął się wyłączać dźwięk i tu.
Co może być przyczyną? Kondensatory?

#elektronika #audio #wzmacniacz #majsterkowanie #diy #elektroda
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Padł Ci przekaźnik, załączający końcówkę mocy (ten dźwięk cyknięcia oznacza, że wzmacniacz załączył końcówkę mocy. Na każdą parę kolumn przypada po jednym czyli padł Ci przekaźnik załączający kolumny A, a ten ktory załącza B już jest na wykończeniu albo też padł.
Przekaźnik to taki czarny jak na zdjeciu, u Ciebie powinno być podobne, 2 obok siebie. Jak rozkręcisz obudowę to znajdziesz, poszukaj taki sam i przelutuj, albo oddaj komuś kto się na
trofer - Padł Ci przekaźnik, załączający końcówkę mocy (ten dźwięk cyknięcia oznacza,...

źródło: comment_1649405461W5AI4AggaZUPBg1kJGYneH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Eustachy_goli_pachy: @trofer: @trofer: Wymiana w ciemno przekaźnika to błąd. Przekaźniki bardzo rzadko same z siebie się wyłączają. Stuki, przerywanie owszem. Ale nie pełne odcięcie. Poza tym, może ślepy jestem, ale w tym wzmacniaczu nie ma dwóch przekaźników, po jednym na parę głośników. jest tylko jeden.
Moim zdaniem pierwsze do sprawdzenia to styki przełączników wyboru głośników oraz prąd spoczynkowy.
groman43 - @Eustachygolipachy: @trofer: @trofer: Wymiana w ciemno przekaźnika to błąd...

źródło: comment_1649407053wlDC8P7ZWHqqyH1voZliYI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@groman43: @trofer: jak pada kanał B to przyciskiem od kanału A nie da się włączyć drive control. Teraz jak się wsłuchałem to rzeczywiście brzmi jak jakiś przekaźnik. Otworzę sobie jak będę miał trochę czasu obudowę i jak znajdę przekaźnik to zmierzę prąd jak gra muzyka i jak znowu się coś wyłączy - czy to on się wycykał.
Słuchawki też przestają grać

Mam jeszcze jeden problem z tym wzmacniaczem, może mi coś podpowiecie.
1) transformator delikatnie buczy. Jak słucham czegoś to w żaden sposób to nie przeszkadza, ale jak się skończy muzyka i jest już cicho w domu to tak mnie to drażni że muszę wstać i go wyłączyć, bo nie mogę
  • Odpowiedz
@Eustachy_goli_pachy: Na odległość niestety bardzo trudno coś powiedzieć. Dodatkowo, zawodowo nie zajmuję się naprawą sprzętu audio, więc nie znam typowych usterek. Sądząc po tym co piszesz, poszukałbym problemów mechanicznych, np. zimnych lutów.
Jeśli zdecydujesz się na wymianę potencjometru to uważaj skąd będziesz kupował zamiennik. Bardzo możliwe, że możesz się natknąć na podróbkę, która będzie miała zupełnie inne parametry i padnie po tygodniu.
  • Odpowiedz