Wpis z mikrobloga

#polska #zydzi #mentalnosc #patriotyzm #zawisc #wspolnota

Jak 1 Żyd wspina się na górę, to 1000 innych Żydów pomaga mu żeby wszedł.
Jak 1 Polak wspina się na górę, to 1000 innych Polaków ciągnie go w dół żeby nie był lepszy.

Skąd ta cecha się wzięła u Polaków? Nie mają jej Czesi na przykład.
Szczególnie to zjawisko zauważają Polacy, którzy wyjechali zarobkowo za granicę. Tam spotykają narody, które trzymają się razem i lepiej potrafią zadbać o swoje interesy., np.Azjaci, Hindusi, Turcy czy wspomniani Żydzi.
Dlaczego daje Polakom satysfakcję to, że sąsiad za płotem, rodak ma gorzej?
Przecież to jest głupie. Gdzie leży przyczyna?
  • 6
@winokobietyiwykop: akurat Żydzi są w tej kwestii znacznie gorsi od Polaków. Przypominam ze do lat 90 na ocalałych z holokaustu w Izraelu mówiono niedopałki. Żydzi w USA nie kiwnęli palcem bym pomoc Żydom mordowanym w Europie podczas II wojny światowej. Żydzi nie skazali żadnego szmalcownika, który kolaborował z Niemcami.
U Żydów jest inna mentalność- mają przeżyć bez względu na koszt. U nas większość ludzi oddała by się w niewolę żeby uratować
@winokobietyiwykop: Najwięcej to ja tu widzę typowego gadania o tym „jakie to polskie”. Jak słyszę że jakaś przywara jest typowa dla Polaków, to już wiem że można tam wstawić też Bułgarów, Hiszpanów albo Eskimosów, a opisana cecha jest co najwyżej typowo ludzka.

A jeśli miałbym na siłę szukać odpowiedzi na Twoje pytanie, to wspomniałbym o systemowym niszczeniu polskiej inteligencji przez oba totalitaryzmy XX wieku i wcześniej, w ramach represji za powstania.
@cieszymir: No dobrze, było niszczenie inteligencji i wycięto w pień najlepszych albo złamano.
Ale jak to się przełożyło na zawiść między nami? Nieufność do sąsiada i obcych mógł być uzasadniony bo potencjalnie każdy obcy (spoza kręgu rodzinnego) mógł donieść i zdradzić - taka była rzeczywistość za okupacji i PRL. Tu widzę jako skutek emigrację wewnętrzną i ksenofobię. Ale satysfakcja z tego, że sąsiad spadł z drabiny to już trudno mi naciągnąć