Wpis z mikrobloga

Miałem w swoim życiu okres, że miałem Balcerowicza za Boga ( ͡° ͜ʖ ͡°). Potem byłem na dwóch spotkaniach z nim, nawet sobie z nim pogadałem. Powiem tak chłopa nie da się lubić. Nie dziwię się, że większość społeczeństwa w latach 90/2000 pluło na niego, bo po pierwsze był twarzą trudnych reform, a po drugie najnormalniej w świecie takiej osoby nie da się lubić. Chłop, który dla idei aktualnie wyznawanej zrobi wszystko - na tych wykładach, których byłem często dawał informacje pod tezę etc. No i ego jak u Leszke Śmieszke Him.

Też średnio chce mi się wierzyć w to, że to Lesiu był autorem tych wszystkich pomysłów. Wydaje mi się, że to MFW i ekonomiści z zachodu sporo podpowiedzieli i tu umorzyli, tam udzielili Polsce pożyczek, pod warunkiem znormalizowania polityki monetarnej etc.

Ale jedno trzeba Leszkowi przyznać, jakby nie patrzeć to on zapoczątkował prowadzenie zdrowej polityki finansowej. NBP był rzeczywiście niezależny, RPP również (inną sprawą, że na zachodzie banki centralne z czasem zaczęły wykonywac polecenia polityków, ale to historia na inny wpis). Przez długi czas nikt sobie nie wyobrażał, że stopy procentowe mogą byc na realnie ujemnym poziomie, tylko trzeba trzymać inflację w ryzach. Przez krótki czas za Belki, stopy były minimalnie na realnie ujemnym poziomie, ale szybko zareagowano.

I co? I potem przyszedł Glapa, realizujący doktrynę nowej ekonomii (znowu się okazało, tak jak przy okazji ekonomii politycznej, ktora wykladano na uniwersytetach w Polsce za PRL i w innych sajuzach, że ekonomia jest jedna), stopy w dół, pompujemy gospodarkę jedziemy, tani kredyt? Więcej inwestycji, przemysłu. Okazało się, że skończyło się na lewarowaniu się pod korek i kupowaniu mieszkań do pasywnego dochodu xDDD. Ale to nic jedziemy dalej, Europa Zachodnia przeciez tak robi i nic sie nie dzieje. U Japońców ludzie wykupuja papiery dluzne, na ujemny procent i jest git. Pompa z socjalu? Panie to nie przeszkadza, popyt wewnetrzny przy coraz wyższym eksporcie (no w końcu złotówka traci) to będzie nasze kolejne koło zamachowe gospodarki xD. Skończyło się tym, że aktualnie mamy stopy procentowe realnie ujemne co do inflacji aż o ok. 50 % XD. Stópek nie można z dnia na dzień podnieść raz dwa, bo skończyłoby się to dramatem - banki z niespłaconymi kredytami i klitkami, masowe upadłości konsumenckie, mniej inwestycji, wieksze bezrobocie, socjalu zatrzymać nie mozna, bo gość, od którego zalezy Twoje najbliższe kilka lat wygodnego życia chce wygrać wybory. Więc czeka nas powolna droga do bycia drugą Turcją. Gratulujemy. Jak ktoś to ładnie kiedyś powiedział moja wizja jest warta poświęcenia gospodarki. #nbp #ekonomia #rpp
Pobierz niezdiagnozowany - Miałem w swoim życiu okres, że miałem Balcerowicza za Boga ( ͡° ͜ʖ...
źródło: comment_16493204563ZN3BHCbgocoMsbDSHnDZO.jpg
  • 5