Wpis z mikrobloga

Cześć #programowanie oraz #apple czy też #macbook - jestem na etapie zakupu nowego laptopa, na którym mam zamiar dorabiać sobie po godzinach jako programista. Od początku celowałem raczej w zwykłego HP/Acera/Asusa z 16/32 gb ramu, jakimś w miare nowszym prockiem i dyskiem ssd. Od kilku dni wertuje specyfikację i moje pytanie jest proste: czy warto dopłacić do MacBook AIR 13 A1369? Chodzi mi o wersję z M1 i 16gb ramu.

Ma to sens w #programowanie czy szybko zacznę narzekać? Fanem ekosystemu jestem, mam iphone, ale jakoś macbooki zawsze jawiły mi się jako bezsensowne dopłacanie do tego co można mieć za pół ceny.

Ma ktoś może porównanie z pracy na "zwykłym" laptopie vs mac i może wypowiedzieć się konkretnie?

Jeżeli chodzi o cenę to mogę zapłacić te 5-6k, byle za ceną szła jakość.

wielkość ekranu nie ma znaczenia, podłączę sobie pod zewnętrzne monitory

Macbook do programowania

  • Super sprawa, bierz mordo 84.1% (58)
  • Szkoda kasy, lepiej zwykły z lepszymi bebechami 15.9% (11)

Oddanych głosów: 69

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kaaban: Wiesz to zależy czego potrzebujesz, nie wiem co masz na myśli pisząc "zwykły laptop", jeśli poszukujesz laptopa do pracy i patrzysz na półkę biznesową/profesjonalną, to nie masz żadnej dopłaty do macbooków, bo na tej półce ceny są podobne, porównaj sobie jakieś Precision, XPS czy Latitude do Macbook - cenowo wychodzi podobnie, jeśli możesz używać w pracy nowych procków M1 od Apple, to patrząc cena/wydajność, to cenowo macbooki wychodzą najtaniej.
  • Odpowiedz
@kaaban: jeśli jako programista jesteś poweruserem przyzwyczajonym do Windowsa to macos na początku Cię będzie denerwował i na pewno na pewien czas produktywność spadnie.

Na plus maka - przede wszystkim to że to natywny unix z wszystkimi narzędziami terminalowymi. Dodatkowo homebrew to najlepszy manager pakietów jaki widziałem, wszystkie narzędzia developerskie i cloudowe instalujesz sobie z terminala w jeden spójny sposób. Na linuxie jakieś durne kopiowanie binarek (bo nie ma źródeł do apt np do k9s czy kubectl) a tu wszystko brew install i lecisz.
Na plus jeszcze stabilność - na windows + WSL2 mój lokalny klaster k8s trzeba było resetować conajmniej raz dziennie, na maku uptime 30 dni to norma.

Na minus przede wszystkim Finder (odpowiednik windows explorera) - on mnie ostatecznie przekonał do pełnej przesiadki na terminal jako developer i nie żałuję ( ͡
  • Odpowiedz
@kaaban:

wielkość ekranu nie ma znaczenia, podłączę sobie pod zewnętrzne monitory


Jakbyś brał Macbooka Air M1 to weź pod uwagę to, że można tylko jeden monitor zewnętrzny do niego podłączyć. Chyba, że masz HUBa z osobnym zasilaniem, ale wtedy weź pod uwagę cenę HUBa oraz to, że MacBook ma 2 porty thunderbolt USB-C i jakąś przejściówkę i tak musisz raczej kupić.
  • Odpowiedz
@kaaban: tldr to wyżej, jak chcesz pracować na 2 monitorach koniecznie to... kup macbooka pro na promce, on ma usb-c z thunderem i hdmi (ten 14/16 cali, ten 13 nie ma). Jak masz monitory 2 i jesteś przyzwyczajony to takie coś ma sens, a tak to kup se monitor z usb-c (z ładowaniem i hubem usb) jak go nie masz
  • Odpowiedz