Wpis z mikrobloga

1168 + 1 = 1169

Tytuł: Kapuściński non-fiction
Autor: Artur Domosławski
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: 8/10
ISBN: 9788380321465
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 880
Ryszard Kapuściński jest legendą światowego reportażu, nie tylko polskiego. Działa na wyobraźnię Polaków o Trzecim Świecie od dekad. Sam czytałem kilka lat temu "Szachinszacha", "Heban", "Cesarza", które wywarły na mnie ogromne wrażenie, szczególnie ta ostatnia pozycja. Biografia autora dodaje trochę tła, kontekstu co do samego twórcy tych dzieł, ale i ich treści. Po premierze wywołała ogromny ferment w środowiskach inteligenckich, bo na obraz jednego z autorytetów środowiska nałożono filtr rzeczywistości.

Książka podróżuje przez całe życie Kapuścińskiego. Od urodzenia i dzieciństwa w Pińsku (ob. Białoruś) po śmierć na raka trzustki w Warszawie. Kapuściński jako młody mężczyzna zakochał się w socjalizmie, rewolucji. Chętnie angażował się w odbudowującej się powojennej Polsce w strukturach państwa i partii, gdzie był członkiem aż do rozpoczęcia stanu wojennego. Cenię to w tej książce, że gdy autor podaje niewygodny dla legendy Kapuścińskiego fakt, stara się nakreślić tło i przedstawia argumenty do ocen etycznych, które pozostawia czytelnikowi. Choćby gdy pisze o zaangażowaniu partyjnym za Bieruta/Stalina, kreśli tło pokolenia osób, które dzieciństwo spędziły w strachu wojennym i łyknęły komunizm (to zjawisko znam już z "Każdy Został Człowiekiem" Nesterowicza).

Największą wartością książki jest jednak analiza dzieł Kapuścińskiego. Domosławski udowadnia wielokrotnie, że fakty dla Kapuścińskiego miały znaczenie raczej drugorzędne. Rzadko wymyślał coś zupełnie z nikąd, ale wolał oddać klimat, narrację danych wydarzeń, miejsc, niż trzymać się skrupulatnie faktów i danych. Gdy nie pasowały mu do opowieści, po prostu je przemilczał a te, które były mniej istotne, ale bardziej mu odpowiadały, prioretyzował. Był bardzo stronniczy. Zakochał się w rewolucji, którą niekoniecznie interpretował jak marksiści, ale miała ona prowadzić do wyzwolenia biednych nad bogatymi zarówno w jego ukochanej Afryce, jak i w Ameryce Łacińskiej. Do tego stopnia, że napisał tekst w którym usprawiedliwia terrorystyczny zamach na ambasadora RFN w Gwatemali.

Czytałem wydanie pełne. Pierwszy raz się spotkałem z tym, że wydanie książki miało aż 100 stron opisów, recenzji, polemik z główną treścią. Wśród tekstów są np. Daniel Passent, Piotr Semka, Grzegorz Sroczyński, Timothy Garton Ash. Wiele kontrowersji wywołało przytoczenie i analiza teczki Kapuścińskiego (zarejestrowany jako TW "Poeta"), czy rozdział o kobietach Kapuścińskiego.

Dla fanów twórczości Kapuścińskiego, ale też fanów biografii - bardzo solidna polecajka.

#bookmeter #ksiazki #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
źródło: comment_1648906450vKnf6oIxhD5lyDAHYDJUEQ.jpg
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: biografia

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-16 - Użytkownik Dziadekmietek ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\.