Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie. Wychodząc wczoraj z mieszkania wyciągnąłem z gniazdka wtyczkę od zasilacza do laptopa i zabrałem go ze sobą w podróż. Dzisiaj zauważyłem że we wtyczce brakuje jednego bolca (picrel). Urwanego bolca nigdzie nie widzę, więc prawdopodobnie został w gniazdku i tego nie zauważyłem. Nie znam się kompletnie na elektronice i jestem daleko od mieszkania aby to sprawdzić, stąd pytanie czy jest to w jakiś sposób niebezpieczne i może wyrządzić jakieś szkody/zwarcie/pożar? Czy powinienem jak najszybciej wrócić to sprawdzić, czy w razie jeśli faktycznie bolec został w gniazdku może tak zostać do jutra i nie wyrządzi szkód?
#elektryka #elektronika
Pobierz
źródło: comment_1648897673N6h3ENmjbYxIA3BpWNyPbh.jpg
  • 42
@rawilson: a skąd wziąłeś to ze chłop musi przewodu fazowego dotykać? XD bo ja widzę ze gość chce wyjąc bolec z kontaktu a nie rozkręcać gniazdko i dotykać przewodu fazowego XD ale już mniejsza z tym nawet jakby ktoś był debilem #!$%@? to nowe instalacje są do tego przystosowane, i nie trolluje bo pracuje jako elektryk XD nie bójcie sie ludzie XD
@rawilson: no wlasnie tez nie wiadomo czy moze zera nie ma zrobionego na bolec XD za mało informacji zeby wyciągać wnioski, jeszcze bym radził wymianę gniazdka
@Slazgu: usuń konto
@RozowaZielonka: ty też

@ikerooo: nie słuchaj ich.
Po powrocie nie dotykaj bolca rękoma zanim nie upewnisz się że nie ma na nim napięcia.
Jesli maszizolowane kombinerki (mają mieć napisane np.1000V jesli nie mają to mogą izolowac ale nie muszą) mozesz nic nie sprawdzac tylko nimi wyjąć.

Zwarcia ani pożaru nie będzie
poza tym masz 50% szans ze to jest faza XD


@rawilson: > Bolec zwykle jest metalowy i przewodzi prąd więc OP ma 50% szans że będzie podłączony do przewodu fazowego.

@rawilson: jeśli gniazdo jest z bolcem i zrobione wg polskich zaleceń to na 100% jest to faza... Lewa dziura... Jak stawiacie 50:50 to mogę obstawiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)