Wpis z mikrobloga

#programista15k
Macie na miary na firmę która zbuduje kompa spełniającymi moje wymogi?

Chce zmieć NAS z 20-24 dyskami i zaczyna mnie męczyć specializowanie się w tej dziedzinie.
Mam swoje "tipy" https://wiki.unraid.net/Hardware_Compatibility#20_Drive_Beast i wymagania, ale ilość czasu na który to poświęcam zaczyna być... zby duży.

Może ktoś ma jakiś namiar na firmę, która ogarnie taki sprzęt? Ew jakiekolwiek inne linki mile widziane.

#programista50k (bo was też to dotyczy)
#serwery (tu mogą być spece)
#nas (a może ktoś ma coś podobnego)
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mccloud: ale to potrzebujesz po prostu NAS czy serwer czy takiego potwora komputer stacjonarny?
Czemu nie pójdziesz w chmurę albo chociaż nie rozproszysz tego?

Jak chcesz lokalnie potwora to szukaj pod nazwą disk array np. Dell, Hitachi, IBM, Pure Storage, HPE. Ale ostrzegam że to rozwiązania z kosmicznymi cenami.
@mk321: NAS + w miare sensowny sprzęt, bo kilka dockerów na tym działa. (mam teraz unraid z 10 dyskami, ASUSStore i mi ciągle się wiesza, więc 20 HDD + ryzen + kupa ramu da rade).
Krytyczne dane lecą na NAS + chmura. Do nas leci dane z oznaczone "fajnie mieć backup"

No właśnie szukam... GigaServer :D. Problem mam taki, albo to jest sprzęt serwerowy (który zdechnie na strychu), ew. będzie zbyt
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mccloud: to jak masz na oku jakiś serwer, a nie chcesz trzymać tego na strychu, pod biurkiem, to zrób kolokację w serwerowni. Wstawiasz swój sprzęt i sobie tam bezpieczne stoi.

O ile już nie mają takich serwerów i nie możesz ich po prostu wynająć.

Taka rada przy okazji: te kopie zapasowe itd. to rozprosz w różne lokalizacje geograficzne. Bo będziesz miał pożar / włamanie / powódź/ piorun, to szlag ci trafi
@mccloud: Weź pod uwagę ze 20-24 dyski generują sporo hałasu i ciepła więc i tak może się okazać że nie da sie tego postawić przy biurku. Obawiam się że rozwiązanie którego szukasz nie istnieje. Jeżeli chodzi o serwery to mogę Ci ogarnąć taki 2U rack z miejscem na 24 dyski 3,5 cala i do tego sobie możesz instalować freenas czy cokolwiek. W innym wypadku zostają rozwiązania dedykowane od Netappa, Della Czy
@mccloud: Da rade kupic to Norco w PL? Sprzęt enterprise nie zdechnie na strychu, nie wiem skąd takie przeświadczenie. Jest głośny ale chłodzenie ma wydajniejsze niż konsumenckie wynalazki.
Jak chcesz whiteboxa koło biurka na 20 dysków to tyle pomieści tylko buda z dużą ilością zatok 5,25" typu Antec 1200 i 4x bay jak np. MB975SPB.
Koszmarnie drogo to wyjdzie za te hot-swapy, można ew. jakieś chińczyki kupić tańsze.
Płyta do tego
@mccloud: Dlaczego nie użyjesz do backupu śmiesznie taniego glaciera w aws tylko robisz jakaś druciarnia? Glacier kosztuje 3,6 USD / mc / TB, nie sadze abyś dał radę zrobić to taniej
@sz__po
Z tego co widze to glacier (najtańszy to nawet taniej):
0.0018 * 1024GB = 1,8432 xs 1 TB

Aktulnie NASa mam 84TB, więc to wychodzi:
84 - 154,8288$ per month
Jak się zeskaluje do 20 dysków (no 18, bo 2 ida na bity parzystości) i nie mam w pełni 252TB zapchanych a tylko 200TB to mam:
200TB - 368,64 per month -> 1 548,15 / miesiąc

No 15k rocznie - to
@mccloud: no to szacun że udało Ci się je wyciszyć tak (dyski, nie asustora, bo NAS to jeszcze umie być cichy). Mam 2 dyski WD RED (już któraś wymianka na nowsze z kolei). W nocy słyszę je z drugiego pokoju :< Większość osób kompletnie tego nie słyszy, ale mi czasem przeszkadza nawet jak wieczorem oglądam TV (NAS stoi w salonie, w szafce rtv). Sam NAS stoi równo i stabilnie, fabryczne podkładki
@annotate: Ale nic w strone wyciszenia nie robiłem.
Wiatraki śmigają w granicy 500RPM. Tu nawet jestem wkurzony, że nie chcą szybciej.
Reszta.. to nadal nic nie robiłem... postawiłem i stoi. :) Ale plus mam taki, że po starcie i chwili nie używania unraid wyłącza dysk. Co u mnie jest to większość czasu.

Właśnie w sytuacji, gdy chce coś "zrobić" to się odpali i włączy dysk. To słychać - ale to max
@annotate: A to tak. Ja u siebie sam wymuszam zrzut/dostęp do danych. Więc przez większość czasu działa tylko CPU / SSD. Dyski odpalają się w takich momentach, że hałas mi nie przeszkadza. I to jest tak, że nawet w przypadku wymiany danych, to odpalone są 1-3 dyski (dwa parzystość + dane... a jak odczyt to tylko jeden konkretny)