Wpis z mikrobloga

Protogromada żarłocznych czarnych dziur.

14 zaznaczonych na zdjęciu obiektów to galaktyki zawierające supermasywne (>100 mln M☉) czarne dziury. Galaktyki te, a raczej ich centralne czarne dziury, dzięki aktywnemu pochłanianiu pobliskiej materii, stanowią silne źródła rentgenowskie. Obiekty te, znajdujące się "wokół" galaktyki Spiderweb oddalonej o ponad 10 mld lat świetlnych od Ziemi, obserwowane były m.in. przez pracujący w zakresie rentgenowskim Kosmiczny Teleskop Chandry.

Analiza danych wykazała, że około 25% najbardziej masywnych galaktyk zawiera aktywnie rosnące czarne dziury. Jest to od pięciu do dwudziestu razy więcej niż stosunek stwierdzony dla innych galaktyk w podobnym wieku i zakresie mas. Sugeruje to, że za dużą liczbę szybko rosnących czarnych dziur odpowiedzialne są jakieś czynniki środowiskowe. Jedną z przyczyn może duża liczba zderzeń i oddziaływań pomiędzy galaktykami powodująca przemieszczanie się gazu w kierunku czarnych dziur, dostarczając im dużych ilości materii. Innym wyjaśnieniem może być to, że protogromada nadal zawiera duże ilości zimnego gazu, który jest szybciej pochłaniany przez czarne dziury niż gorący.

Dalsze badania przez teleskopy Hubble'a i Chandry być może pozwolą zrozumieć "nadmiarową" ilości czarnych dziur oraz pozwolą wejrzeć w proces formowania się gromad galaktyk.

https://twitter.com/chandraxray/status/1509548806001504256
https://chandra.si.edu/photo/2022/spiderweb/
https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/images/feasting-black-holes-caught-in-galactic-spiderweb.html

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz zerknąć do archiwalnych tłumaczeń bądź nowinek fizycznych? Wejdź na: https://www.fizyczne-nowinki-fakera.pl/

#nauka #astronomia #kosmos #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
FakeR - Protogromada żarłocznych czarnych dziur.

14 zaznaczonych na zdjęciu obiekt...

źródło: comment_1648803392UUXOIkwqhuA7DA8lU3rWXZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz