Wpis z mikrobloga

#gielda
Mirki pierwszy raz się będę rozliczał i mam kilka pytań :
Na pit 8C mam wskazany dochód 7642,02 - od tego jak rozumiem będę miał do zapłaty podatek 19%.
Jednak w tym samym roku na jednej spółce straciłem 918,7 ( kupiłem akcji za 27593,40 a sprzedałem ze stratą za 26674,70).
Czy ta strata jest już uwzględniona w pit8c?
Jeśli nie to czy przy rozliczeniu pit'a mam od kwoty wynikającej z 19% dochodu czyli 1451,98 odjąć kwotę 459,35 (połowę kwoty ze straty)?
  • 15
@picasssss1:To jak to działa w przypadku:
W 2021 kupiłem akcje 1 spółki za 10k, miesiąc później sprzedałem za 15k. Kupiłem również inna spółkę za 10k i sprzedalem za 5k. Place jakiś podatek za 2021?
@OlekBB zaraz zaraz, moim zdaniem pit 8 z ostatniego roku pokazuje Ci wynik rachunku maklerskiego w danym domu maklerskim. Więc tam są zyski i straty. Jeśli w totalu masz zysk to płacisz podatek, jeśli stratę to nie płacisz i możesz ją rozliczyć w kolejnych latach
@OlekBB to masz zysk i podatek, nie masz straty, nie masz co rozliczać w kolejnych latach.

I poza tym - to dość popularna metoda obniżenia sobie podatku - w grudniu sprzedajesz to na czym masz stratę (obniży Ci dochód roczny), a po kilku dniach odkupujesz (jeśli dalej wierzysz w spółkę oczywiście).
Na pit 8C mam wskazany dochód 7642,02 - od tego jak rozumiem będę miał do zapłaty podatek 19%.

Jednak w tym samym roku na jednej spółce straciłem 918,7 ( kupiłem akcji za 27593,40 a sprzedałem ze stratą za 26674,70).


@OlekBB: zasadnicze pytanie czy wszystkie te transakcje były wykonywane u tego brokera, który wystawił ci pita, czy strata była gdzieś indziej, gdzie pita nie wystawiają (np. zysk z mBanku i z niego
@OlekBB: no to nic więcej nie robisz, ustawiasz tylko 19% podatku i płacisz. 50% straty możesz odliczyć jakoś dopiero w rozliczeniu za 2022 r. (ale jak to nie wiem bo nie odliczałem nigdy więc nie wnikałem).