Wpis z mikrobloga

#operacja #kolano #szpital

Mirki, czy znacie kogoś kto miał rekonstrukcję więzadła krzyżowego? Mam zaplanowaną operację na lipiec ale w rejestracji zbyt wiele nie wiedzą a do lekarza nie mam kontaktu. Jak to jest po operacji, będę mieć założone coś na nogę w celu usztywnienia? Czy trzeba kupić kule do chodzenia?
  • 6
@bizus12345: Na Twoim miejscu w miarę możliwości wzmacniałbym mięśnie w nodze operowanej (zdrowej też), bo po rekonstrukcji noga będzie "dętką". Może dostaniesz ortezę, może nie dostaniesz. Kule sobie spraw/pożycz. I jeśli zależy Ci na jakichś aktywnościach fizycznych, to ŻMUDNA, SUMIENNA rehabilitacja i powrót na spokojnie, a nie na wariata do dawnych aktywności. Bez tego tylko chodzenie po bułki do sklepu, bo strzeli Ci raz jeszcze, albo co innego.
@waciak: Problem jest taki że mam też uszkodzoną łąkotkę więc już teraz jakikolwiek ruch bardzo boli, praktycznie się nie ruszam :C nogi mam dość silne, wiele lat ćwiczyłem na siłowni siady i martwy ciąg a potem jeździłem sporo na rowerze. O rehabilitacji już wiem, lekarz wspominał by rehabilitować praktycznie tydzień po operacji już.
@bizus12345: to zależy w jakiej formie będzie noga po operacji. Ja miałem długo obrzęk, że aż musieli krew upuszczać strzykawą. Generalnie przez pierwsze 2 tygodnie nie powinno się tej nogi obciążać. Potem to co zaleci na 1 etapie rehabilitant, czyli powolne zginanie i prostowanie nogi, plus z każdym dniem/tygodniem coraz więcej ćwiczeń.