Wpis z mikrobloga

Rosjanie przegrupowują siły. Mimo zapowiedzi „deeskalacji” nadal trwa ostrzał Czernihowa i miast pod Kijowem. Ukraińskie wojska w Donbasie stoją przed perspektywą dużych problemów logistycznych. Podsumowanie 35. dnia wojny ukraińsko-rosyjskiej

1. Ukraińcy kontynuują działania zaczepne na wschodnich podejściach do Kijowa, a także pod Sumami i Charkowem. Napotykają na słaby opór ze strony wojsk rosyjskich, które nie spodziewały się ukraińskiego kontrataku i wycofują się z bardziej wysuniętych i trudnych do obrony pozycji.

Szczególnie dużym sukcesem zakończyła się operacja pod Sumami, które mimo że nie było całkowicie oblężone, to – ze względu na obecność rosyjskiej artylerii wokół miasta – miało duży problem z sprowadzaniem zaopatrzenia do miasta. W wyniku ukraińskiej ofensywy Rosjanie zostali odrzuceni od miasta na tak daleko, że droga Sumy-Połtawa została odblokowana, przy czym jej niektóre odcinki nadal mogą znajdować się w zasięgu rosyjskiej artylerii.


2. Mimo zapowiedzi rosyjskiej delegacji, że Rosja ograniczy działania na kierunku kijowskim i czernihowskim – nadal trwa ostrzał artyleryjski Czernihowa i miejscowości pod Kijowem (Bucza, Irpień, Makarowo, Hostomel). Szczególnie intensywny ostrzał odnotowuje Czernihów. Burmistrz miasta stwierdził wczoraj, że podobnie jak w Mariupolu, rosyjski ostrzał doprowadził do zniszczenia większej części miasta, w tym wielu osiedli mieszkalnych.

Niewykluczone, że mimo zapowiedzianej deeskalacji, Rosjanie będą próbowali zacieśnić pierścień wokół Czernihowa.


3. Widzimy duży ruch ze strony wojsk rosyjskich na pograniczu ukraińsko-białoruskim. Rosjanie wycofują część jednostek z Kijowa w kierunku Białorusi. Na ich miejsce wchodzą jednak nowe, świeże oddziały. Urzędnicy Pentagonu szacują, że reorganizacja – póki co – objęła mniej niż 20% rosyjskich sił zgromadzonych pod Kijowem. Zdaniem Amerykanów, siły rosyjskie stacjonujące pod Czernihowem i Sumami także są rotowane – potwierdzają to raporty z ostatnich dni, które mówiły o opuszczaniu przez Rosjan niektórych pozycji pod tymi miastami.

Cały czas trwa także intensywny ostrzał pozycji ukraińskich w Donbasie. Rosyjska artyleria i lotnictwo pracuje tutaj bardzo intensywnie – lotnictwo zwłaszcza nocą, bo wtedy ma mniejsze problemy z ukraińską obroną przeciwlotniczą.


4. Rosjanie atakują coraz częściej także cele nad Dnieprem (miasta Dnipro i Zaporoże) oraz linie kolejowe prowadzące z Dnipro i Zaporoża do Charkowa i Donbasu. Kilka dni temu Rosjanie zniszczyli m.in. stację kolejową w Pawłohradzie, gdzie znajduje się ważny węzeł kolejowy (Dnipro-Donbas i Dnipro-Charków).

Ataki na infrastrukturę kolejową tak głęboko od linii frontu, wskazują na przygotowywanie się do – zapowiedzianej przez Rosjan – ofensywy w Donbasie.


5. Sytuacja pod miastem Izium nadal jest niejasna. Ma to o tyle znaczenie, że uchwycenie w tym miejscu przepraw na rzecze Doniec i przerzucenie sił uderzeniowych na drugi brzeg będzie kluczowe dla powodzenia zapowiadanej rosyjskiej ofensywy, która miałaby doprowadzić do okrążenia wojsk ukraińskich na wschód od Dniepru.

Mosty w mieście Izium zostały już zniszczone, obecnie walka toczy się o zabezpieczenie mostów pontonowych które Rosjanie zbudowali na zachód od miasta.

Od kilku dni obie strony raportują o ciężkich walkach na południe od Izium, co świadczyłoby o tym że Rosjanom udało się uchwycić stałe przyczółki na drugim brzegu rzeki Doniec. Nadal nie wiadomo jednak kto kontroluje południową cześć miasta (miasto przecina rzeka Doniec).

Relacja opublikowana na Facebook'u przez, członka lokalnej rady miejskiej, Maksyma Strelnyka, wskazuje że Rosjanie mogli opanować jakąś część południowego Izium i zablokować drogi na południe od miasta, którymi dotychczas docierało zaopatrzenie do obrońców miasta. Według relacji Strelnyka, radny z pro-rosyjskiej partii Za Życie, Anatolij Fomyczewski, wprowadził 26 marca Rosjan do miasta. Tymczasem rosyjskie ministerstwo obrony raportowało, że przejęło kontrolę nad miastem już 24 marca.

Sytuacja pod Izium jest niejasna. Osobiście skłaniam się ku wnioskowi, że południowa część miasta jest nadal w rękach Ukraińców, jednak Rosjanie najprawdopodobniej zajęli południowe podejścia do miasta i zamknęli obrońców Izium w kotle.


6. Generał John Pershing miał powiedzieć kiedyś: „Piechota wygrywa bitwy, ale logistyka wygrywa wojny”. Jak aktualny pozostaje to cytat najlepiej pokazują wydarzenia z wojny na Ukrainie, gdzie rosyjskie postępy w wielu miejscach zostały zatrzymane nie tyle przez ukraińskie linie obronne, co własne problemy logistyczne. Kwestia logistyki odgrywa także kluczową rolę gdy idzie o sytuację wojsk ukraińskich broniących Donbasu.

Donbas połączony jest z resztą kraju autostradą M03 (Kijów-Charków-Słowiańsk), drogą E50 (Dnipro-Donieck), drogą N-15 (Zaporoże-Donieck). Ponadto istnieją także dwie ważne linie kolejowe: Dnipro-Donbas (dwie odnogi, jedna przez Pawłohrad, druga przez Łozową) oraz liniA Charków-Donbas. Wykonana przeze mnie mapa lepiej to obrazuje i wklejam ją poniżej.

Z tych wszystkich połączeń Ukraińcy kontrolują obecnie tylko połączenie kolejowe Dnipro-Donbas (obie odnogi, Pawłohrad i Łozowa) i drogi E-50 oraz N-15. Ta ostatnia trasa N-15 jest położona jednak zbyt daleko na południe i tylko częściowo może być wykorzystywana do zapatrywania sił w Donbasie.

Linia kolejowa Dnipro-Donbas jest natomiast stale bombardowana. Zdjęcia z Pawłohradu sugerują, że węzeł kolejowy został tutaj całkowicie zniszczony. Ukraińcy nadal mogą wykorzystywać drugą odnogę linii, przechodzącą przez Łozową, ale żeby ominąć Pawłohrad muszą wysyłać pociągi okrężną drogą, w kierunku na Charków. Ponadto od kilku dni Rosjanie bombardują intensywnie Łozową, także zniszczenie węzła kolejowego w tym miejscu to prawdopodobnie tylko kwestia czasu.

W tej sytuacji główną linią zaopatrzeniową Ukraińców pozostaje prawdopodobnie trasa E-50, która przebiega równolegle do linii kolejowej Dnipro-Donbas. Tutaj też jest jednak problem, bo zaopatrzenie z Dnipro może podjechać maksymalnie do Pokrowska (na zachód od Doniecka). A potem musi być przerzucane bocznymi drogami na linie frontu.

Rosyjskie ataki na infrastrukturę drogową i kolejową zmuszają Ukraińców do zaopatrywania Donbasu przy użyciu bocznych dróg, co wydłuża cały proces i może odbić się na sile bojowej sił ukraińskich w Donbasie. Sytuacja logistyczna w Donbasie to na pewno kwestia, którą warto śledzić i która może mieć kluczowe znaczenie w bitwie o Donbas. Na ten moment jest to jednak tylko potencjalny problem dla Ukraińców – z uwagi na toczącą się od 2014 r. wojnę w Donbasie, na wschodzie kraju rozbudowano centra zaopatrzeniowe, które mogą teraz, do pewnego stopnia, niwelować problemy z dostawami sprzętu z centrum kraju do Donbasu.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że wywołanie problemów logistycznych przeciwnika to jedno, a ich wykorzystanie to drugie. To w jakim stopniu Rosjanie będą w stanie wykorzystać ukraińskie problemy zaopatrzeniowe, będzie zaś w dużym stopniu zależało od rosyjskiej logistyki, która jak wiemy po pierwszym miesiącu walk nie stoi na zbyt wysokim poziomie.

_

Na zdjęciu białoruscy ochotnicy walczący po stronie ukraińskiej. Członkowie nowo powstałego Pułku Pogoni – nawiązanie do Wielkiego Księstwa Litewskiego, z którego tradycji białoruska opozycja, ale też i propaganda państwowa, czerpie bardzo obficie.

_

Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami z Ukrainy, zachęcam do polubienia mojej fejsbukowej strony Puls Zagranicy lub zaobserowania tagu #lagunacontent. Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu.

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.

Jeśli ktoś chciałby postawić mi wirtualną kawę, żebym nie zasnął przy pisaniu podsumowań, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
źródło: comment_16487216822I6j2FXGn5SUdi96iQFJkL.jpg
  • 47
@JanLaguna:

Where przerwa

Miales wypoczywac miras.

@Stay12

>Mówię z pełnym przekonaniem ze Donbas jest stracony Ukraińcy nie obronią tego chyba że będzie cud ale nie wierzę ( ͡° ʖ̯ ͡°)


Nie przesadzalbym, jak Ukraincy beda skutecznie naciskach Cherson i Kachowke, to moze rosjanom braknac sil pelne okrazenie Donbasu.
Mówię z pełnym przekonaniem ze Donbas jest stracony Ukraińcy nie obronią tego chyba że będzie cud ale nie wierzę ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@tehseriouscate: To jest bardzo skomplikowana kwestia. Sam plan okrążenia dużych sił ukraińskich na wschód od Dniepru jest bardzo dobry, ale tylko w teorii. W praktyce może to wyglądać bardzo różnie.

Osobiście spodziewam się że w najbliższych tygodniach dojdzie do dużej eskalacji na wschodniej Ukrainie,
@JanLaguna:

Józef Piłsudski wyprowadził kontruderzenie znad Wieprza 16 sierpnia 1920 roku siłami 5 dywizji. 4 Armia, którą osobiście dowodził składała się z 14. Dywizji Poznańskiej, 16. Dywizji Pomorskiej i 21. Dywizji Podhalańskiej. Siły jej liczyły 27 500 żołnierzy piechoty, 950 kawalerzystów, 461 karabinów maszynowych i 90 dział polowych[65]..

1. Ukraińcy kontynuują działania zaczepne na wschodnich podejściach do Kijowa, a także pod Sumami i Charkowem. Napotykają na słaby opór ze strony wojsk
chyba nie trzeba być żadnym Napoleonem, żeby na to wpaść


@ToksycznySocjopata: teoretycznie, ale widząc jak Ukraińcy dali się podejść np. w Nowej Kachówce i Chersoniu, nie wysadzając tam mostów, mam pewne wątpliwości co do jakości tego dowództwa. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na szczęście mają wsparcie wywiadowcze NATO ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@nomadicgoogler: Dziękuję bardzo Mireczku (