Wpis z mikrobloga

Earendel - najstarsza odkryta gwiazda.

Dzięki umiejętnej analizie danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a udało się najprawdopodobniej odkryć najstarszą (z przesunięciem ku czerwieni o wartości 6,2) do tej pory gwiazdę, z okresu pierwszego miliarda lat (licząc od Wielkiego Wybuchu). Gwieździe tej nadano nazwę - Earendel. Poprzednia, najstarsza do tej pory odkryta gwiazda pochodziła z okresu, gdy Wszechświat liczył sobie ok. 4 miliardów lat (redshitf 1,5).

Odkrycie tak odległej, pojedynczej (warto podkreślić, że z tego okresu obiekty uwidocznione przez HST (Hubble Space Telescope) są ledwo widocznymi galaktykami czy gromadami), gwiazdy, której światło potrzebowało ok. 12,9 mld lat, żeby dotrzeć do Ziemi, możliwe było dzięki soczewce grawitacyjnej (czyli znajdującej się pomiędzy obiektem, a Ziemią gromadzie galaktyk, która zniekształciła oraz znacznie powiększyła obraz gwiazdy).

Przewiduje się, że Earendel (o ile jest faktycznie gwiazdą) ma masę ok 50 mas Słońca oraz jest milion razy od niego jaśniejsza. Dodatkowo, będzie ona badana w najbliższej przyszłości przez Teleskop Webba, który pozwoli wykazać czy gwiazda należy do najstarszej i hipotetycznej grupy gwiazd III populacji.

https://twitter.com/HUBBLE_space/status/1509184786308415494
https://esahubble.org/news/heic2203/

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz zerknąć do archiwalnych tłumaczeń bądź nowinek fizycznych? Wejdź na: https://www.fizyczne-nowinki-fakera.pl/

#nauka #astronomia #kosmos #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
FakeR - Earendel - najstarsza odkryta gwiazda.

Dzięki umiejętnej analizie danych z...

źródło: comment_1648720836304GboqPcwQHjQiTGtYClU.jpg

Pobierz
  • 7
@shido: Bo cały Wszechświat jest czystą poezją. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@KosmicznyJanusz: Matuzalem nie jest starsza, z tego co wiem tamta jest gwiazdą drugiej populacji, a tutaj przypuszcza się, że może należeć do trzeciej populacji. No i zapewne Earendel już nie ma, ale jej światło wciąż z nami pozostaje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KosmicznyJanusz: Z tego co wyczytałem w ich komunikacie to analiza składu, tj. czy tylko wodór, hel i ewentualnie domieszka litu, w kombinacji z masą gwiazdy dużo większą niż obecne gwiazdy (tutaj szacuje się na 50 M☉).

“There’s a long-standing theoretical prediction that stars that form solely out of the elements that were forged shortly after the Big Bang — hydrogen, helium and trace amounts of lithium — should be more massive