Wpis z mikrobloga

Chciałbym skonfigurować sobie serwer pocztowy na VPS. Najlepiej żeby to było SMTP + POP3 + IMAP.

VPS stoi na systemie debian 11. Od czego powinienem zacząć? I jak najlepiej to zrobić, żeby inne serwery nie odrzucały poczty, którą wysyłam? Jakie oprogramowanie zainstalować?

Druga rzecz - coś tam szukałem w internecie i zastanawiam się, czy naprawdę muszę zmieniać nazwę hosta w systemie i wysyłać maile z adresu mail.domena.pl - bo chciałbym wysyłać je po prostu z domena.pl, bez subdomeny.

Trzecia rzecz - dobrze, żeby była możliwość obsługi tego przez zewnętrzny program, więc na przykład żebym mógł się do tego Thunderbirdem podłączyć (a nie np tylko roundcube). Więc wypadałoby mieć szyfrowanie. Certyfikat SSL Wildcard mam wykupiony dla domeny.

---

Ewentualnie jeszcze jedna opcja: potrzebuje po prostu tego do wysyłania e-maili z aplikacji. Więc tutaj drugą opcją jest po prostu założenie konta na np. Gmailu i podłączenie się do gmaila przez SMTP z aplikacji - w Javie widziałem do tego bibliotekę, więc jest opcja żeby to w sumie zrobić w ten sposób. I po prostu programowo te maile z aplikacji wysyłać. Komunikacja z osobą do której wysłano tego maila też byłaby wtedy bezproblemowa, bo odpisywałby po prostu na adres gmailowy.

#linux #vps #debian #ubuntu #webdev #programowanie #serwery
  • 8
  • Odpowiedz
@lukasj:
1. Poprawnie ustawiony PTR, MX i SPF - i już. Do tego możesz dorzucić DKIM, ale nie jest wymagany dla poprawnej wysyłki. Nie zapomnij też zamknąć wysyłkę niautoryzowanym użytkownikom ;)
2. No to zainwestuj w wirtualne konta - trzymasz użytkowników w bazie a nie korzystasz z systemowych - dla ułatwienia możesz zacząć od postfixadmin jako panel www do zarządzania.
3. Roundcube też się łączy ale po localhoście, z zewnątrz też
  • Odpowiedz
@fakeman: możliwe że w sumie najlepiej tak zrobie - wydaje się to najprostsze. :) I wysyłać z różnych adresów np adresemail+support, adresemail+invoices itd.

@brudny: @kot_gagarina: niestety nigdy nie stawiałem nic na dockerze, musiałbym się z tego podszkolić troszeczkę. Ale w sumie z tego co w artykule widzę, to nie jest to jakieś trudne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@lukasj: instalacja dockera i serwera pocztowego na zasadzie kopiuj&wklej i kilka fikolkow z przekopiowaniem wartosci dkim do dnsow i wszystko dziala
  • Odpowiedz