Wpis z mikrobloga

Wpis edukacji podatkowej by kalkulatorgieldowy.pl i przy okazji małe FAQ ze względu na wiele zapytań typu 'Dlaczego tak a nie inaczej?' ;)

W jakim przypadku należy złożyć deklarację podatkową za zyski kapitałowe z #gielda i #kryptowaluty ?

Zacznijmy od tego czym jest przychód(nie mylić z dochodem) i kiedy faktycznie występuje.
To jest to miejsce dlaczego stosowane jest magiczne T+N(w zależności od instrumentu 0, 1 lub 2).
Lwia część giełd operuje na identycznych zasadach jak w Unii Europejskiej choć są wyjątki gdzie cykl rozliczenia akcji to już T+1 a istnieją już przymiarki na T+0.
Do 2014 roku tak jak teraz obowiązuje T+2 dla większości instrumentów obowiązywał T+3.
Ponoszone koszty nabycia akcji powstają od razu w momencie nabycia T+0 a nie w momencie przeniesienia własności.
Od tych dat T+N dla kosztów jak i przychodów dopiero wyliczane jest T-1 w przypadku uzyskiwania kursów średnich NBP dla walut obcych. Jeśli za dany dzień NBP nie opublikował kursów (np. święto) to brany jest kolejny wcześniejszy dzień.

Podstawa prawna
Art. 17 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 17 Ust.1ab

Przychód określony w ust. 1 pkt 6:

1)z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;

2)z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych powstaje w momencie realizacji tych praw.


Mając to wiedzę wiemy, które transakcje wchodzą, w który rok podatkowy.
Dodatkowym bonusem jest to, że ze względu na różne dni funkcjonowania giełd (czy to NYSE czy to GPW) w okresie noworoczno-świątecznym transakcje przeprowadzone np. 29-12-2021 na jednej giełdzie będą jeszcze w roku podatkowym 2021 a na innej będą już w roku podatkowym 2022 gdy 31 grudnia nie jest dniem handlowym.

Podstawa prawna opisująca kiedy należy się rozliczyć
Art. 30 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 30b. Ust. 6

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z:

1) odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji)

oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny,

2)odpłatnego zbycia walut wirtualnych

- i obliczyć należny podatek dochodowy.


Kluczowa jest kwestia "roku podatkowego", w którym zawarta musi być data uzyskania przychodu(zgodnie z adekwatnym T+N opisanym wyżej).

----------------------
Akcje, CFD, Kontakty itd. :
Art. 30b Ust.1

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji),

z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

----------------------

Dywidendy
Art. 17 ust. 1 pkt 4

dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału


Nie znalazłem nigdzie wyszczególnionej w przepisach daty lecz liczne interpretacje wskazują date faktycznego otrzymania dywidendy a nie datę planowanej wypłaty przez spółkę.
Przykładowo:

Dywidenda została zaplanowana na 31-12-2021 ale podatnik otrzymał ją dopiero 01-01-2022. Dywidenda wchodzi w rok podatkowy 2022.

----------------------

Kryptowaluty:
Art. 30b. Ust.1b

Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych

a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14-16.

Art. 30b Ust.6a

W zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów,

o których mowa w art. 22 ust. 14-16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Art 17 Ust.1f

Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.


Koszt powstaje od razu w momencie wymiany prawnego środku płatniczego (FIAT) na walutę wirtualną.
W przypadku kryptowalut stosujemy T+0 przy uzyskaniu przychodu.
W przypadku niezłożenia odpowiedniej deklaracji w latach poprzednich w momencie nabycia waluty wirtualnej można złożyć korektę do takiej deklaracji by móc odliczyć tą transakcję od przychodów ze sprzedaży w latach następnych.
W przypadku kryptowalut możemy odliczać straty w 100%.

Korzystając z okazji zachęcam do wspierania naszego projektu poprzez Paypal lub Patronite (linki w stopce strony :)). Niestety BLIK jest jedynie możliwy poprzez Patronite.

Termin rozliczania mija wraz z końcem kwietnia.

#kalkulatorgieldowy #podatki #finanse
  • 8
@swecy_mje_plendzo: możesz złożyć korektę deklaracji. Jedna kancelaria opisuje to tak:

- Powinieneś również złożyć deklaracje podatkowe za wszystkie poprzednie lata oraz zapłacić podatek. Wskazane będzie też złożenie tzw. czynnego żalu. Przed złożeniem deklaracji wraz z zapłatą podatku nie informuj o tym fakcie urzędu skarbowego.

Źródło: https://saregofinance.pl/etoro-faq/
nigdy nie składałem korekty więc nie mam osobistych doświadczeń.