Wpis z mikrobloga

  • 11
1091 + 1 = 1092

Tytuł: Doktor Jekyll i pan Hyde
Autor: Robert Louis Stevenson
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788381502382
Tłumacz: Tadeusz Jan Dehnel
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 256
Forma książki: książka
Udało mi się przeżyć ponad 30 lat życia, bez przeczytania tej historii. Znałem ją tylko ze słyszenia i licznych odwołań, więc czas już był najwyższy ją nadrobić.

Przenosimy się do wiktoriańskiego Londynu, w których żył doktor Jekyll, miał liczne grono znajomych i był ogólnie szanowanym człowiekiem. Pewnego dnia w pobliżu jego domu pojawia się Hyde, człowiek o niezbyt miłej aparycji, skryty zawsze w cieniu i budzący ogólną grozę i odrazę. Zaczyna się śledztwo by ustalić co stało się z doktorem.

Książka niezwykle klimatyczna, dająca ciekawy obraz życia tamtych czasów o ciekawym zabarwieniu psychologicznym i socjologicznym. Jesteśmy wrzuceni w sam środek walki doktora z jego drugą osobowością, która dla ułatwienia czytelnikowi odnalezienia się w tej przemianie, zmienia również postać fizyczną. Oczywiście, jako czytelnik jesteśmy bezsilni i możemy tylko obserwować kolejne przegrane bitwy doktora, które kończą się dla innych śmiercią. Klimat grozy i tempo akcji sprawiają, że czytamy ją niemal jednym tchem, zatrzymując się tylko na przeglądanie ilustracji na kolejnych stronach, które są równie niepokojące i momentami wydawałoby się dziwnie niepasujące do przedstawianej historii.

Lubię wracać do klasyków i obserwować, jak autorzy budowali nastrój grozy i napięcia ponad wiek temu, bo diametralnie się to różni od współczesnych historii. Dobra książka, w której jednak czegoś mi zabrakło i dlatego sięgnąłem po kolejny klasyczny kryminał, thriller.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
81/128
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
ali3en - 1091 + 1 = 1092

Tytuł: Doktor Jekyll i pan Hyde
Autor: Robert Louis Stev...

źródło: comment_1648188687BBUOPmot2266hfpXWS6I9I.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 82
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-21 - Użytkownik Czlowiek_i_ludz_zarazem ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-04-28 - Użytkownik FormalinK ocenił na: ★★★★★★★★