Wpis z mikrobloga

Cześć,
pod koniec zeszłego roku uzyskałem status e-rezydenta Estonii (choć "uzyskałem" to za duże słowo, bo dobrze wypełniony wniosek i uiszczona opłata załatwiają sprawę), a następnie założyłem tam firmę. Zdecydowałem się na tę formę, bo Estonia stawia na załatwianie wszystkich spraw online i ma w miarę prosty system podatkowy. W sumie i tak przez ostatnie 11 lat mieszkałem na stałe poza Polską, ale zawsze problemem była dla mnie konieczność umawiania wizyt w różnych instytucjach czy urzędach, wysyłanie wniosków itp., zwłaszcza, że nie chciałem wiązać się na stałe z jednym miejscem.

Pomyślałem, że będę pisał w miarę regularnie o moich odkryciach, postępach i ewentualnych trudnościach w zakresie prowadzenia takiej zdalnej działalności pod tagiem #zdalnafirma. Trochę w celach informacyjnych dla Was, a trochę w celach motywacyjnych i dyscyplinujących dla siebie. Ktoś zainteresowany tematem? Moja działka to głównie IT.

#biznes #firma #dzialalnoscgospodarcza #emigracja #estonia
  • 4
@debetterz: Kiedyś przymierzałem się do tematu Estonii, ale większość polskich ofert to "pisz priv" więc niewiele konkretów z tego wtedy wynikło ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jaką formę działalności tam wybrałeś?
@PaaD OÜ czyli odpowiednik z o.o., najprostsza forma na tamtejszym rynku. Czemu chcesz koniecznie szukać polskich ofert? Ogranicza Cię Twoja specjalizacja?

@Cesarz_Polski właśnie tym postem próbuję się zmotywować do napisania przecież ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@debetterz: ogranicza mnie tylko wyobraźnia ( ͡~ ͜ʖ ͡° )

Miałem na myśli strony na których można dowiedzieć się czegoś naprawdę praktycznego - czyli ile rzeczywiście kosztuje prowadzenie OÜ - z adresem, księgowością, człowiekiem od reprezentacji w EE itp. - właśnie z polskiej perspektywy. Niestety większość to strony jakiś smętnych pośredników, którzy udają że Estonia to jakiś kosmiczny off-shore ¯\_(ツ)_/¯