Wpis z mikrobloga

@Wygryw_z_wyboru:

Gościu ma kupione opcje na GME zakładając że cena wzrośnie w przyszłości. Patrząc na to zdjęcie i na pierwszą linię na samej górze:

1. Gość ma 632 opcje zakupione za $5 za opcje (1 opcja = 100 akcji czyli cena za jedną akcję w kontrakcie to $0.05) za które zapłacił $3600 całość
2. Gość kupił opcje datowane na 25 marzec 2022 roku zakładając że cena GME będzie $265+ do końca
@Wygryw_z_wyboru:

Dwie ważne rzeczy odnośnie punktu 2a!

Pierwsza sprawa jest taka, że popełniłem błąd. Jakby gość chciał, po przekroczeniu ceny $265, wymienić swoje opcje na akcję to musiałby zapłacić $265 za każdą akcję (a nie opcję jak napisałem wyżej)!!! Czyli to jest raczej niemożliwe bo nikt takiej kasy by nie przeznaczył na zakup akcji. Ta możliwość wymiany sprawia jedynie to że osoba ma zagwarantowaną cenę zakupu akcji za $265, nawet jakby
w ogóle kto ustala cenę za opcje? Jak to się liczy? Czy koszt opcji by się zmienił gdyby ustawił $160 call?


@Wygryw_z_wyboru: cenę opcji przede wszystkim ustala NYSE

Tutaj masz link do rozpiski cen

W lewym górnym można zmienić datę aby zobaczyć inne tygodnie.

Cena jaką zapłacimy za opcję zwiększy się kiedy strike price opcji będzie bliższy aktualnej wartości za akcję.

Dla przykładu:

Jakby ktoś chciał kupić call ze strike price
@Wygryw_z_wyboru:


.
2a. Jeżeli cena trafi/przekroczy ten próg będzie mógł on wtedy te opcję exercise (nie wiem jak to jest po Polsku), czyli zamienić 632 opcji na 63200 akcje GME za kwotę $265 za 1 kontrakt, czyli będzie mógł wziąć 63200 akcji GME za kwotę $167480 (kasę musi wyłożyć z własnej kieszeni) czyli wartość 100krotnie niższą jaką zapłaciłby za zakup 63220 akcji za kwotę$265 za akcję.

@temp01_01:

No ale gdzie
@Voww: Nie, wyjaśniłem to w dodatkowych komentarzach. Tam w punkcie 2a popełniłem błąd. Po pierwsze, aby wymienić wszystkie opcje na akcję (po przekroczeniu $265) to musiałby wydać ponad 16mln $ (a nie jak napisałem 167k). Po drugie, raczej większe zainteresowanie jest by wziąć zysk aniżeli wymienić opcje na akcje. Jaki zysk? Opisałem to w jednym z powyższych komentarzy - tu link