Wpis z mikrobloga

Generalnie trakcja kołowa obecnie jest dominującym trendem.


@arszonto: trakcja kołowa BYŁA dominującym trendem w poprzedniej dekadzie. Kolega widzę trochę przespał. Obecnie dominującym trendem jest powrót do gąsienic. Potwierdza to program waypoint 2028. Amerykanie będą zmniejszać ilość SBCT na rzecz ABCT. Niemcy właśnie opracowały właśnie nowy gąsienicowy bwp kf41 prawdopodobnie najcięższy w historii. Podobnie Koreańczycy swój as21 redback. Szwedzki cv90 cały czas robi furorę. Australia kupuje gąsienice, Amerykanie też rozpisali przetarg na
co z resztą jest podparte planami wypierania wielu z BWPów Roskomakami kołowymi.


@arszonto: jest to spowodowane muzealnym stanem obecnych bwp oraz brakiem możliwości szybkiego ich zastąpienia borsukami. Już samo opracowania borsuka absolutnie zaprzecza tezie o odchodzeniu od gąsienic.

Moda na koła była spowodowana asymetrycznym charakterem działań w poprzedniej dekadzie. Pelnoskalowy konflikt w Europie to królestwo gąsienic.

Rozmawiałem z wieloma weteranami z Donbasu i każdy z nich twierdził że gąsienice lepiej się
@marcinpodlas8: "Powrót do gąsienic" objawia się w krajach, które z tych gąsienic hurtem rezygnowały - kraje Europy zachodniej dysponują generalnie znacznie mniejszą liczbą sprzętu gąsienicowego (stosunkowo) w stosunku do nas czy Ukrainy. Podobnie w USA nastawienie na siły ekspedycyjne spowodowało zwiększenie proporcji SBCT do ABCT. Szczerze mówiąc bardziej bym to widział jako powrót do "cięższego" formatu, z którego my (SZ RP) nigdy nie zrezygnowaliśmy.

Niemcy pracują nad Lynxami, ale jednocześnie ciągle
@Kai: no jeżeli mają być własne to dokładnie to to oznacza. Jeżeli ktoś ma je nam wyprodukować, wystrzelić i serwisować to takie satelity są w takim samym stopniu nasze jak Abramsy czy F35 - czyli tak jak w oryginalnym komentarzu ich obecność i konserwacja jest zależna od woli politycznej sprzedającego.

A że powinniśmy je mieć tak czy owak, nawet jak ich sami nie wyprodukujemy to jest jasne, tylko że taki pomysł
@wojtanowsky: jakie serwisowanie xD? Żeby wystrzelić satelitę potrzebujesz jedynie zaprojektowac i stworzyć satelitę, później kupujesz transport na orbitę np w spacex i gotowe. Skończ bredzić.
@Kai: Satelity nie są odporne na uszkodzenie i zużywają się w trakcie swojej eksploatacji. Ich zużycie jest zależne od tego w jakiej odleglości od ziemi się znajdują i ile specjalistycznych komponentów zawierają. Dla przykładu system GPS mimo iż do działania wymaga 24 satelit na orbicie posiada 32, ponieważ kilka działa jako zapasowe w sytuacji gdy któraś zawodzi a dzieje się to relatywnie często. Zobacz ile ekstra satelit Rosjanie musieli wystrzelić w
@wojtanowsky: cieszę się, że przyznajesz się do pomyłki w kwestii serwisowania satelit, nikt nie mówi o budowie własnego systemu pozycjonowania, zresztą aby taki system działał nad Polską to nie potrzeba tak wielu satelit jak GPS, który obejmuje cały glob. Także podsumowując, możemy jak najbardziej zaprojektować sobie satelity komunikacyjne czy też szpiegowskie czy jakiekolwiek inne potrzebne wojsku i niedrogo wystrzelić je w kosmos. Nie potrzeba budowania "całego przemysłu kosmicznego" jak to raczyłeś
@Kai: skoro to jest taki mały problem to jestem naprawdę w szoku, że każdy kraj w top 50 wydatków na zbrojenia nie ma swoich satelit tylko opiera się na systemach innych krajów :)

No ale tak to jest, jak się projektowanie i wystrzelenie własnej satelity upraszcza do dwóch zdań, że wystarczy zaprojektować relatywnie niskim kosztem i wystrzelić i już, temat załatwiony :D proponuje żebyś zajął się swoimi rzeczami, ja swoimi bo