Wpis z mikrobloga

Proszę o wyplusowanie, bo ten błąd pojawia się na Wykopie non-stop.
Pisze się jakiCHś, a nie jakiś! Jak można tego nie odróżniać? Np. "widziałem jakiCHś chłopców", a nie "widziałem jakiś chłopców".
To samo z któryCHś i czyiCHś.
no oszaleć można
  • 47
  • Odpowiedz
@piotrek39: najczęściej powielanym błędem wśród Polaków jest błędnie używanie dużej litery w "ci". Np. "I wtedy Ci ludzie poszli coś zjeść".
Ofiary bezmózgiej autokorekty w telefonach.
Albo atakowanie kogoś i wciąż używanie dużej litery (zachowując szacunek do odbiorcy xD): "Już ja Ci tam, Ty #!$%@?!!!"
  • Odpowiedz
@piotrek39: Warto dodać kiedy używać jakiej formy bo po wpisie można wywnioskować że słowo jakiś nie istnieje

Formy JAKIŚ używamy w liczbie pojedynczej, a formy JAKICHŚ – w liczbie mnogiej: jeden JAKIŚ – kilku JAKICHŚ. W liczbie mnogiej nie ma formy JAKIŚ! Tu jest JAKIŚ człowiek – Są tu jacyś ludzie; Widziano tu JAKICHŚ (nie: jakiś) ludzi – Siedzimy tu już JAKIŚ czas, chyba od JAKICHŚ dwóch, trzech godzin...Weź JAKIŚ
  • Odpowiedz
@piotrek39: moje TOP2:
- Byłem za granicą (oddzielnie, a nie razem). Goście z zagranicy (razem, a nie oddzielnie)
- Ubrałem się (jest ok). Ubrałem czapkę (źle, czapkę się zakłada).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piotrek39: No pewnie, bo nie ma takiego słowa jak "jakiś". Pisze się np. "jakichś kolor", a nie "jakiś kolor". Oh, wait...

Jak chcesz komuś tłumaczyć to może zacznij od różnicy między "jakiś" a "jakichś" :)

@not_me: ale to ty dzwonisz, byczq... XD

Zakładam, że OP to wie
  • Odpowiedz