Wpis z mikrobloga

Niedlugo będę wykańczać mieszkanie - zawsze chciałem zrobić tam parę elementów #smarthome (oprócz czujników - termogłowice do kaloryferów, parę smart gniazdek, może elektryczne karnisze i przede wszystkim - smart oświetlenie).
Do sterowania będą używane dwa #iphone
Chciałbym to zrobić w miarę po kosztach (żeby nie inwestować w mieszkanie 20k żeby mieć możliwość wyłączenia światła), dlatego też na wstępie odrzuciłem rozwiązania "natywne" #apple, a bardziej skłaniam się do przełączników #sonoff
Czy ktoś z Was robił już do tego podejście z podobnym setupem (czyli bez większej znajomości tematu, pod siri / #homekit ) - jeśli tak, co powinienem wiedzieć przed robieniem elektryki i czy to w ogóle ma sens czy dać sobie spokój?
a665321 - Niedlugo będę wykańczać mieszkanie - zawsze chciałem zrobić tam parę elemen...

źródło: comment_1647902245kpZvWUbwsvCXN6pBPoozeP.jpg

Pobierz
  • 13
@a665321: Ja mam Sonoffy T3 u siebie i śmiga to elegancko. Wszystko pod kontrolą Home Assistant. Wyłączniki z serii TX potrzebują N w puszcze włącznika - musisz to przewidzieć już na etapie kładzenia instalacji. Jeśli masz tylko fazę to wtedy polecam MiniTiger, który także działa z HASS po SonoffLAN.
@ZippyTobi: jeśli teraz to wytłumaczyłeś jak komuś kto ma 8 lat, proszę wytłumacz to jakbym miał 5 :D home Assistant działa z HomeKit? Da się tym z iPhonów sterować? Rozumiem tyko żeby był ten neutral
@a665321: To może tak - sonoff ze standardowym oprogramowaniem nie będzie widziany w HomeKit. Musi być przeflashowany. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz już przeprogramowane do współpracy z HomeKit lub przeprogramujesz je sam. Inaczej zostaje Ci apka macierzysta czyli eWelink.

Home Assistant to oprogramowanie / bramka, które w jednym miejscu łączy i komunikuje ze sobą urządzenia wielu producentów. Np. możesz sterować wyłącznikami Sonoff poprzez przyciski ZigBee z Ikea lub czujniki TuYa. Ale
jeśli teraz to wytłumaczyłeś jak komuś kto ma 8 lat, proszę wytłumacz to jakbym miał 5 :D home Assistant działa z HomeKit? Da się tym z iPhonów sterować? Rozumiem tyko żeby był ten neutral


@a665321: Nie musisz mieć neutrala, są włączniki sonoffa które radzą sobie tylko z linią zasilającą (tak widziałem na YT przynajmniej, nie musiałem kombinować bo mam u siebie N dostępne, seria T4). W każdym razie prościej pewnie będzie
@a665321: No żebyś się nie zdziwił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pomyśl o czujnikach ruchu, podświetleniu jakimś poza zwykłym oświetleniem, dźwiękach, telewizorze, jakimś głośniku, asystencie może (apple lub google albo coś od home assistanta), zasilaniu w kontakcie przy urządzeniu które wybitnie nie jest "smart" i innych opcjach poza tymi zasłonami i grzejnikami.
@Wyrewolwerowanyrewolwer: Apetyt rośnie w miarę jedzenia :) @a665321 nacieszy się światłami ze smartfona a po pewnym czasie pomyśli, że może przydałyby się sceny np. do oglądania TV albo relaksu w wannie z oświetleniem ambientowym, automatyzacje o danej porze dnia lub rolety sterowane w zależności od natężenia oświetlenia, sterowanie wentylacją od wilgotności itp... Wiem po sobie :)
@ZippyTobi: No dokładnie, takie proste rzeczy jak muzyka na pobudkę i rolety w górę powszednieją po chwili i zaczynasz kombinować co by tu jeszcze...

Dlatego staram się żeby chłopak jak najwięcej przewidział wcześniej, jeszcze przed tynkami najlepiej, bo potem ma mniej grzebania w kablach i bałaganu.

Zwłaszcza jak wymyśli sobie listwy przypodłogowe z ledami albo jakieś oświetlenie schodów na kroki