Wpis z mikrobloga

Mirki. Chcę być #bitcoinowyjanusz i kopać krypto. Mam sprzęt i problem natury sprzętowej, proszę o pomoc, bo dość nietypowe zachowanie.

Config: Asrock 970 Extreme 4, Sempron 145, 1x4GB Kingston, 500GB hdd i najważniejsze: 2x SilentiumPC DEUS G1 600W, 2x Sapphire 280x i 1x MSI 7950.

Do jednego zasilacza podpięta jest 7950 i jedna 280x, do drugiego reszta.

Sprzęt kopie przez kilkanaście minut, tak ustawiłem, że temperatury są do 70-75 stopni, ale wtedy przychodzi czas, że któraś karta [losowo] wariuje i albo wchodzi na wysokie obroty albo na wolne, albo wentylatory się wyłączają w jednej/dwóch kartach i kursor myszki bardzo zwalnia. Komputer jak się zrestartuje to nie wszystkie karty widzi. Trzeba go wyłączyć i właczyć. Aktualnie, do czwartku mam trochę ograniczony dostęp do sprzętu, ale mam dostęp zdalny i osobę przy sprzęcie. :) Zasilacz ogarniający same karty włączony na krótko.

Mam dziwne przeczucie, że to kwestia mobo, ale flashowałem dzisiaj rano bios i nadal to samo. Nie znalazłem w biosie ustawień dotyczących gpu. Mi to wygląda na reakcję ze strony płyty głównej typu "ta karta w sumie nie jest przegrzana i jej chłodno, ale ją wyłączymy bo tak ciężko pracuje, niech odpocznie". Bądź co bądź, nie wiem jak to poprawić. ;_;

#serwispc #komputery #litecoin #januszcoin #bitcoin
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@D3lt4: Strzelam, może kiepski rzepływ powietrza może dusić jedną kartę.. Ciężko stwierdzić, jedna z nich może się przegrzewać.. Sterowniki masz najnowsze? Pytanie: próbowałeś działać z tylko jedną kartą per zasilacz? (może być że ma za małe natężenie, żeby nakarmić dwie). Więcej podejrzeń nie mam.

Płyta nie wyłączy karty, karta może być przegrzana i nie odpowiadać na wezwania.
  • Odpowiedz
@losiul: Dziękuję za odpowiedź. Na bieżąco monitoruję temperatury i są ok.... Sterowniki wczoraj pobierane. Kombinacje z podłączaniem ogarnę jak wrócę we czwartek z delegacji.
  • Odpowiedz
@D3lt4: Temperatura czego : )? Rdzenia? Pamięci? Może przegrzewać się jakiś element którego nie badasz. O przegrzewaniu się świadczyć może podkręcający się wentylator.

To nie jest jakaś pro-diagnoza, strzelam po przeczytaniu paru poszlak. Daj znać jak coś wywnioskujesz ; ).

Zacznij od eliminowania prawdopodobnych przyczyn: popodłączaj karty po jednej i zapuść jakiś ciężki paruminutowy benchmark (albo kopanie ; ) ). Potem posprawdzaj kombinacje po dwie (np po dwie na jednym
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Aleks7: Czemu tag nie pasuje?

@losiul: Badam to, co pokazuje gpu-z

Metoda prób i błędów jest mi znana, niestety wyjechałem dzisiaj rano na delegacje i przy sprzęcie będę we czwartek :)
  • Odpowiedz
@D3lt4: daruj sobie kopanie bo i tak chyba ltc i btc z tym nie wykopiesz, ciśnij ftc panie ;p a co do problemu to hmmmm jak wyżej sprawdź wpierw po jednej karcie, potem po dwóch a potem wszystkie jednocześnie, jeszcze możesz zakutalizować biosy karty, może to coś da, no i płyta główna jakie ma wejścia pci-e ? ogółem to sprawdź karty pojedynczo a potem zaktualizuj ich biosy, ewentualnie spróbuj im
  • Odpowiedz
@losiul: @geronimo80

Wygląda na to, że środkowy PCI-e x16 jest walnięty.

Każda z 280x była osobno sprawna. Podłączyłem dwie i na tych samych ustawieniach dla obu tym razem nie chciała
  • Odpowiedz