Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam pytanie o Łańcuch wymiarów.
Wiem że się go nie zamyka, że nie podaje się najmniej istotnego wymiaru itp.
Ale dlaczego się tego nie robi? Potrzebuję jakiegoś prostego wytłumaczenia, a nie regułki.
Bo wymiar może być niemożliwy do otrzymania przy uwzględnieniu tolerancji, czy co?
#cnc #obrobkametali #rysunektechniczny
  • 5
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czaajnik: na mój chłopski rozum: operator produkujący detal skupia się wtedy na tych wymiarach w łańcuchu by były w założonej tolerancji, a ten wymiar nie oznaczony świadczy, że jest najmniej ważny, także jak będzie lekko poza tolerancją to dział kontroli to przypuści. Jak masz wykonać detal, w którym masa jest najważniejsza, to na fragmencie, gdzie nie masz zwymiarowane, tam najczęściej próbujesz coś zmniejszyć lub zwiększyć by uzyskać oczekiwaną masę. Trzeba zwracać
Wiem że się go nie zamyka, że nie podaje się najmniej istotnego wymiaru itp.


@Czaajnik: to nie tak. Nie podaje sie wymiaru ktory latwo mozna obliczyc z tych juz podanych. Po prostu dobrze zwymiarowany rysunek nie jest nadzgany niepotrzebnymi liniami wymiarowymi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mielonkazdzika: ale zamykanie łańcucha nie wywodzi się z potrzeby czytelności, tylko tak jak napisał @tekserew z powodu tolerancji.
Zamykając łańcuch byłoby dużym utrudnieniem odpowiednie nadanie pól tolerancji, a jeszcze większym ich utrzymanie w produkcji, tak aby wszystkie wymiary oraz wymiar gabarytowy (który z zasady jest wymagany) były w tolerancji
@Czaajnik: