Wpis z mikrobloga

1051 + 1 = 1052

Tytuł: Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj
Autor: Rob Schmitz
Gatunek: literatura faktu
Ocena: 8/10
ISBN: 9788380496880
Tłumacz: Hanna Pustuła-Lewicka
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 384
Ulica Wiecznej Szczęśliwości (to jej prawdziwa nazwa, Chińczycy lubią taką stylistykę. Moja koleżanka z Chin nazywa się Wenli, co znaczy mniej więcej "siła cywilizacji/kultury" ( ͡° ͜ʖ ͡°)) to ulica w centrum Szanghaju, która jeszcze ostatkiem sił chroni się przed wielkimi zmianami w Chinach, które nastąpiły po rządach Deng Xiaopinga. Między nowoczesnymi biurowcami i apartamentowcami nadal stoi tradycyjne chińskie Hutongi, gdzie mieszkają bohaterowie reportażu, którzy nam towarzyszą przez całą książkę. Dzięki nim autorowi udaje się przekazać jak wygląda współczesne społeczeństwo Chin. Jakie mają cele życiowe, gdzie mają trudności, jak widzą swoją przeszłość i przyszłość.

Dowiemy się między innymi jak wyglądała reprywatyzacja w Szanghaju (tak, można to zrobić bardziej zbrodniczo niż w Warszawie), jak przedsiębiorczy Chińczycy radzą sobie w realiach socjalizmu z chińską specyfiką, jak Chińczycy radzą sobie z traumą maoizmu, jak kluczowe dla życia Chińczyka jest jego hukou. Czytałem kilka książek o Chinach. Często miałem uczucie, że czytam tą samą książkę. Autorzy kierując przekaz do zachodniego czytelnika mają go za zupełnie niezorientowanego w tematach Chin i ciągle tłumaczą te same rzeczy. Że jak powiesz innym tonem taką samą sylabę, to wyjdzie inne słowo. Czym była Rewolucja Kulturalna, Wielki Skok Naprzód. Moim zdaniem Schmitz całkiem zgrabnie poradził sobie z pogodzeniem oczekiwań czytelnika będącego już zaznajomionym z ChRL, jak i zupełnego nowicjusza (patrząc na opinie na LC). Styl jest bardzo atrakcyjny, czyta się lekko i szybko a zarazem po lekturze pozostaje satysfakcja.

P.S. Czytałem w polskim tłumaczeniu z wyd. Czarne, ale wklejam obrazek z amerykańskiego wydania, bo okładka jest świetna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bookmeter #chiny #reportaz #ksiazki #literaturafaktubookmeter
Pobierz LebronAntetokounmpo - 1051 + 1 = 1052

Tytuł: Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym ...
źródło: comment_1647769302d4Aa81F59pTzHOROhq2rRt.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 368
Gatunek książki: reportaż

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Można wybierać (Aleksandra Boćkowska) - najnowsza recenzja usera DerMirker ★★★ (5.0 / 10) - Wpis