Wpis z mikrobloga

@typeczek:
-umbrella może upaść (musiałem płacić za nich podatek, czyli podwójnie)
-nie wypłacają ci holiday pay (nie akumuluje się), a jest wliczony w stawkę
-płacisz za nich ich NI. Za siebie też go płacisz!
@typeczek

Jeśli firma oferuje kontrakt inside ir35, to praca przez umbrellę to właściwie jedyna opcja (niektóre agencje umożliwiają paye, ale nie wszystkie).

Tak, jest ona #!$%@? w porównaniu do Ltd przy kontrakcie poza ir35, natomiast nie demonizujmy - masa ludzi tak pracuje i zarabia pieniądze.

Wybierz jakąś popularną umbrellę, a nie firmę krzak i normalnie będziesz pracował.
@typeczek: Tak, każdej. W stawkę masz wliczone:
- holiday pay
- NIC pracownika
- NIC pracodawcy
- podatek
- czasami pension
- payroll company fee (£10-30 tygodniowo)

Do tego ryzyko tego co wyżej było napisane. Jak nie musisz to się nie pchaj.

W dużym uproszczeniu umbrella to takie oszukane PAYE, w którym to pracownik wszystkie koszta pokrywa. Czyli Twoja pensja to tak naprawdę brutto pracodawcy.
@3k1m: @narwi: @mynameis60: Obecnie szukam pracy na cały etat a tutaj mi proponują umbrella, robota jest na pół roku ale mam okazję zdobyć fajne doświadczenie w dużej i poważnej firmie no ale kosztem jest umbrella i z tego co napisaliście, to ta atrakcyjna stawka okaże się lipna. Teoretycznie agencja wspomniała tylko o tym, że z tej stawki umbrella bierze prowizję a o innych kosztach nie wspomnieli
Pracował ktoś z was przez tzw. umbrella company?


@typeczek: Omijaj z daleka. Jedna z najgorszych opcji. W zależności od trybu pracy sole trader, LTD to dużo lepsze opcje. Potem zero hr contract/bank contract. A na końcu umbrella.