Wpis z mikrobloga

Mam pytanko, jakiś czas temu rozmawiałem z doradcą, wyliczył mi zdolność i inne. Przechodząc do sedna to podpisałem umowę deweloperską u notariusza dzisiaj, płatność jest rozbita na 8 rat z czego 3 raty płacę ze środków własnych a kolejnych 5 na kredyt - 200 tysięcy. W umowie mam 90 dni na ogarnięcie kredytu hipotecznego i gdyby się nie udało to można rozwiązać umowę. Doradca mi oznajmił, że o kredyt to starać się powinienem dopiero kiedy będzie zbliżała się płatność 4 raty (październik) czyli jakoś w sierpniu tego roku musiałbym wystapić o wniosek. Problem w tym, że mi już minie te 90 dni "ochrony" gdyby mi jednak kredytu nie przyznali. Myślicie, że już teraz mogę starać się o kredyt żeby to już było załatwione i zebym już mógł spać spokojnie? Może doradce zmienić ( ͡° ͜ʖ ͡°)? Mój wkład to jakieś 40% wartości mieszkania.
#kredythipoteczny
  • 10
@archanger: Bylem w podobnej sytuacji, kredyt dostalem pare dni po terminie "ochrony". Tutaj duzo zalezy od dewelopera. Jezeli Twoj doradca jest sensowny, to mozesz zaryzykowac. Ale jezeli masz jakiekolwiek (nawet najmniejsze!) watpliwosci to pamietaj, to Twoja decyzja jest... no wlasnie Twoja, ze wszystkimi jej konsekwencjami.
@CzarnaTluszcza: raczej niemożliwe żeby odmówili kredytu bo będzie brany na dwie osoby gdzie mamy umowy na czas nieokreślony i żadnych zadłużeń czy dzieci co by mogło obniżyć zdolność. Po prostu chciałbym to już załatwić żeby mieć głowę spokojną o mieszkanie. Poza tym od maja wchodzi to rządowe Mieszkanie Bez Wkładu na co oczywiście się nie łapie i nie wiadomo jaka będzie sytuacja z kredytami jak się ludzie rzucą.
@archanger: Bez sensu, startuj od razu z wnioskiem, po wydaniu pozytywnej decyzji będziesz miał miesiąc żeby złożyć ostatni podpis i zaakceptować ofertę, jedyny koszt to operat ale ten i tak będzie Ci potrzebny za 3 miesiące. Transze kredytu wypłacane są według harmonogramu z aktu więc kredyt nie zostanie uruchomiany zbyt szybko i nie będziesz miał żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu (ubezpieczenia są od uruchomionych środków). Co do zmian to chyba
@archanger: doradca powinien cię poinformować że możesz umówić się z deweloperem na inny harmonogram odsetek tak żeby tobie one pasowały i żeby można było od razu uruchomić kredyt jeżeli uważasz że tak lepiej.
Jeżeli planujesz stałe stopy na 5 lat to wiadomo czas gra na twoją niekorzyść, lepiej by było dziś złożyć wniosek jeżeli jesteś zdecydowany.
Oczywiście deweloper nie musi się na to zgodzić, ale w tych czasach nie widzę powodu żeby nie iść na rękę klientowi a to nic nie kosztuje.
Może teraz poproś dewelopera o zmianę w tej umowie? Będziesz musisz jeszcze raz zapłacić za notariusza pewnie, ale kredyt będziesz miał przynajmniej na obecnych warunkach o ile bierzesz stałe stopy.
Jeżeli bierzesz zmienne to jedynie zabezpieczasz się przed utrata zdolności kredytowej w wyniku działania NBP.
Uruchomienie
@Dzieciok: @archanger: Pomostowe płacisz tylko od wypłaconej kwoty, możesz uzyskać kredyt teraz z datą uruchomienia w październiku, nie będzie się to wiązać z żadnymi dodatkowymi kosztami a jeżeli w październiku będą lepsze warunki to po prostu nie uruchomisz transzy i umowa wygaśnie. Zmień doradzę.
możesz uzyskać kredyt teraz z datą uruchomienia w październiku, nie będzie się to wiązać z żadnymi dodatkowymi kosztami


@Matit: Nie każdy bank na to idzie. Czasami na uruchomienie kredytu od czasu decyzji bank daje np. 3 miesiące. Nie znam konkretnych okresów, to też powinien z pamięci wyrecytować doradca.
OP ma duży wkład własny więc pewnie pod uwagę może brać wiele banków.
@archanger: Zwykle zakup na rynku pierwotnym zaczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. Służy ona głównie do uzyskania kredytu. Po otrzymaniu wstępnych decyzji finansowych i podpisaniu umowy deweloperskiej wydawana jest decyzja ostateczna*. Po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem następuje wypłata kredytu w transzach czyli ratach na rachunek powierniczy prowadzony dla dewelopera przez bank. Harmonogram płatności rat jest zwykle ustalany na podstawie harmonogramu budowy inwestycji.

*w niektórych bankach procedura jest inna i można