Wpis z mikrobloga

XTB wysłało raport podatkowy za 2021. W sumie narzekaliśmy na xtb, ale zmiana teraz na +, bo podają gotowe dywidendy i zagraniczne transakcje do wpisania tylko w PITa.
ALE mam wrażenie, że XTB jak to XTB źle to policzyli xD

Mam 1 dywidendę gdzie trzeba podatek obliczyć, więc zrobiłem szybki check dla tej transakcji. Reszta była na 0%, więc dopłata 19% łatwy przypadek.
Podatek zapłacony 11,82 USD po kursie z dnia poprzedzającego tj. 17 08 2021 USD 3,8797 = 45,86
A oni wyliczyli, że można tylko odliczyć tylko 10% podatku zamiast 15%?
45,86 15
30,57333333 x
x=10

Patrzyłem na tą samą transakcję w DEGIRO przez Twój kalkulator giełdowy , tylko tam jest ADR Gazpromu notowany na Xetrze, a nie LSE, ale w zasadzie jest to ten sam instrument. I tam podstawia się jako kraj dywidendy z automatu USA dlatego liczy 15% podatku zapłaconego, i każę dopłacić 4%, a jeśli zmieni się na Rosję to liczy jak koszt podatku 10% podatku zapłaconego czyli tak jak liczy XTB.
Nie wiem czy to bug czy to feature, ale wydaje mi się, że powinno być tak jak jest w Twoim kalkulatorze, że ADR to USA, więc powinien być do obliczenia cały podatek zapłacony
#xtb #gielda #pit
Wołam też @kalkulatorgieldowy: , bo jednak chyba znowu macie różne interpretacje z XTB ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mysciak - XTB wysłało raport podatkowy za 2021. W sumie narzekaliśmy na xtb, ale zmia...

źródło: comment_1647535903fdEdALqZBcGHjOzOPWQ1AE.jpg

Pobierz
  • 6
@Mysciak: odpowiedź to pomidor. Co broker to inna interpretacja ale XTB to mistrzostwo.

Tutaj ktoś zgrupował odpowiedzi od brokerów a pytanie było nawet konkretnie o ADR Gazprom ;)
https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-11029_ADR-i-ETF-a-dywidenda.aspx

Odpowiedź XTB:

ADR to akcje, które są zdeponowane w banku, który to emituje kwity depozytowe, w tym przypadku akcje są zdeponowane w USA, bank depozytariusz otrzymuje dywidendę od spółki i wypłaca dywidendę posiadaczom tych kwitów, stąd przechodzi to przez stawkę podatku US.
@kalkulatorgieldowy: U mnie np., porównując wcześniejszy plik excela i raport z dziś to się nic nie zmieniło w części dotyczącej kupna/sprzedaży akcji zagranicznych. Widzę, że podtrzymali tę zasadę, że przy sprzedaży akcji w piątek, kurs złotego wzięli z piątku a nie z poniedziałku (D+1). Czytałem, że dyskutowałeś z nimi w tej sprawie ale widać, że nic to nie dało. Mają swoją interpretację.
@kalkulatorgieldowy:
Właśnie też patrzyłem na to forum jak szukałem odpowiedzi
I też mnie rozśmieszyło to, że XTB tam podawało właśnie inaczej niż teraz rozlicza xD
Ja do odliczeń wezmę cały, a nie jak XTB to liczy, bo i tak już wyliczyłem z degiro, że dopłata 4%, więc jak to jest błąd to i tak będę dojechany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podejrzewam, że ta sama sytuacja co w