Wpis z mikrobloga

@sq4ind: @Songbird: taki miałem początkowy plan, ale jak to mówią, ludzie dzielą się na tych co robią backupy i tych co będą je robić ;)
@Piesa zasadniczo to dyski po 8 TB więc miejsca jest dość, mógłbym wreszcie przenieść wszystko na jedno miejsce ;) dlatego też i backup
@Oo-oO: Raid 5 zabezpiecza przed padnięciem jednego z dysków, jak masz ustawione np comiesięczne raportowanie kondycji HDD to powinno być spoko i dostaniesz ostrzeżenie zanim coś się stanie, jest mała szansa że 2 dyski padną jednocześnie
@prnppp: taaa, tyle że od jakiegoś czasu przestałem ogarniać ile mam dysków na usb i co na czym jest aktualne. Trzeba zaorać i posiać dane od nowa ;)
@wycz: przecież nigdzie tego nie sugeruję? Chcę mieć normalne dwa dyski w raid 1, odbudowywać sobie zmiany co parę dni na dwóch innych dyskach jako backup. Do pełnego rozwiązania 3-2-1 mi trochę brakuje, ale póki co nie planuję chmury.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Oo-oO: w domowych warunkach raidy 5 to trochę mało skuteczne rozwiązanie. Szanse na odtworzenie mniejsze niż się wydaje. Nawet było w tym roku badanie jakiejś firmy IT której wyszło że szanse są poniżej 50% w realnych warunkach ;)

Z tą podmianą ciągłą też popłynąłeś ;p będziesz miał szczęście jak w te kilka dni Ci się dobuduje całość, a już trzeba będzie zmieniać.
Poza tym rzeźnia dla dysków. Dyski lubią paść w
@annotate: niestety czuję że masz rację. Jestem jednak zbyt leniwy by robić porządne backupy samemu, więc chyba trzeba będzie iść w raid 5 i modlić się by nie było pożaru / lądowania ufo / impulsu EMP ze wschodu.
EDIT: Kurde nawet czytam leniwie. Mówisz że raid 5 kiepsko się odbudowuje? To co polecasz? Wydajność czy miejsce to dla mnie rzecz drugorzędna, ale backup do chmury mi się nie uśmiecha, nawet do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Oo-oO: prostotę :) tak żebyś w razie awarii miał hajs i czas to naprawić ;p 10, albo dwa mirrory i solidny backup.

Rób chociaż backup ma zewnętrzny dysk. Masz kilka, i tak chcialeś jeden poświęcić na "backup". Rób to samo, ale zwykł backupem. Podpinasz dodatkowy dysk na usb, odpalasz gotowy job, wyjmujesz dysk jak skończy. Każdy nas to obsłuży i będzie łatwiejsze niż odbudowa raid ;)
@annotate: cały czas robiłem backupy na zewnętrz(ny/ne) USB, ale od synchronizacji wszystkich danych można się skichać. No trudno, bez pracy nie ma kołaczy ;] raid 10 brzmi ok, plus zrzut najistotniejszych rzeczy na USB.
@wytrzzeszcz: czyli chcesz sobie swojego NASa zrobić? Też bym chciał mieć ale nie mam ani czasu ani ochoty tego robić ;) https://kobol.io wyglądał ładnie.