Wpis z mikrobloga

@michoopro: to na odwrót napisałeś w pierwszym poście.
Nie możesz zmienić na liniowy, ale możesz zejść z ryczałtu, bo uznasz, że ryczałt ci nie przysługuje z racji rodzaju wykonywanej działalności.
Ale wtedy wpadasz na progresywny
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: Ok, podałem przykładowo jako laik nie wiedziałem że w jedną stronę jest łatwiej niż w drugą, myślałem że zmiana to zmiana :) Jestem programistą - 12% ryczałt mi przysługuje, więc pewnie będzie problem z tym żebym zadeklarował że mi nie przysługuje dedykowany właśnie programistom ryczałt 12%. A czemu jeśli już przeskoczyłbym na progresywny, a nie na taki jaki się świadomie wybierze?
  • Odpowiedz
@michoopro: na ten co sobie chcesz wybrać miałeś czas. Teraz tylko można spaść ze "specjalnych" podatków na progresywny bo podatki specjalne mają ograniczenia.
To, że jesteś programistą wcale nie znaczy, że przysługuje ci ryczałt - musisz wykonywać tylko te usługi, które są tym ryczałtem opodatkowane.
Wielu ryczałtowców się za parę lat zdziwi, jak będą dopłacali miliony monet bo im podważą z dupy zinterpretowany ryczałt.
  • Odpowiedz
@michoopro: pogadaj z księgową, czy jak otworzysz spółkę cywilną, to możesz tam się liniowym opodatkować. Mi się dziś czytać nie chce, ale wydaje mi się że to rozwiązanie.
Pewnie nie masz ksiegowej?
  • Odpowiedz