Wpis z mikrobloga

#eu4 #eu4achievementchallenge
Jak uniknąć koalicji większość państw na kontynencie?
Grałem Francją, po 1 wojnie udało mi się wziąć większość Burgundii, Neapol, i wybrzeże Holandii, po czym nagle dostałem powiadomienie o koalicji na mnie.
Jak podbijać państwa, tak żeby nie było problemów?
  • 9
@harnasiek: Nie zabieraj terenów sojuszników państwa, któremu wypowiedziałeś wojnę (chyba że im też wypowiadałeś przy okazji), uważaj na podbijanie prowincji członków HRE, szczególnie wolnych miast i elektorów. Przy ustalaniu traktatu pokojowego sprawdzaj z iloma panstwami Aggressive Expansion przekroczy 50, jak z 4 lub więcej to powstanie koalicja. Jak nieznacznie przekraczasz z kilkoma panstwami 50 punktów AE to poczekaj do grudnia z końcem wojny. Staraj się walczyć na zmianę na różnych frontach,
@harnasiek: Jeszcze chyba jest myk, że mając powyżej 50 AE, ale mając chyba na +50 ogólne relacje (może powyżej 0? - nie pamiętam) państwo nie dołączy do koalicji. Pamiętam też, że jak koalicja była juz kilka lat i nie wybuchła.. to przy ponownym ładowaniu gry, AI lubiło wychodzić z koalicji (tak jakby przeliczało na starcie gry 'swoje rzeczy').