Wpis z mikrobloga

Aby zweryfikować doniesienia, że w lubelskim już widać na horyzoncie dym z Ukrainy zajrzałem na mapę pożarów i tak jak podejrzewałem, w okręgu lwowskim dużo pożarów, zapewne od wypalanie traw i ściernisk. Na wschodzie mało padało, i tam gdzie szybko zniknął ostatni śnieg jest już dosyć sucho. Mam nadzieję, że kwiecień nie będzie suchy, bo znowu pojawią się zamiecie pyłowe.
No i w tym kontekście mimo wszystko zdziwił mnie widok ognisk pożarów w okręgu kaliningradzkim. Nadziubdziane na gęsto. Tamtejsi rolnicy tak chętnie wypalają, bo nie ogranicza ich unijna kara?
https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#m:tsd;d:2022-03-12..2022-03-13,2022-03-12;@24.2,53.0,7z
#ukraina #pozar
  • 3
@tajek: Ta mapa nie wykrywa dymu, tylko anomalie termiczne. Czasem może pokazać jako anomalię na przykład gorące wnętrze komina elektrociepłowni czy źródła ciepła przemysłowego. Ale w większości przypadków przyczyną jest otwarty ogień o dostatecznie dużej sile. Dlatego zastanowiło mnie czemu pożarów jest w okręgu kaliningradzkim tak dużo, a zaraz za granicą, w warmińsko-mazurskim, nie ma ich wcale. I przyszło mi do głowy tępienie wypalania traw przez zabieranie dotacji.