Wpis z mikrobloga

No to tak. Język istotnie ewoluuje.

Są to procesy oddolne, spontaniczne i długotrwałe. To dlatego być może za chwilę "sędzina" przestanie oznaczać "żonę sędziego", za to zacznie "kobietę sędzię". Tak to działa.

Nie działa to natomiast tak, że spotka się Miszczak, Michnik i Kurski (albo Maja Staśko czy Jaś Kapela na Insta) i dekretują, że od jutra mówimy "w Ukrainie". Mam nadzieję, że świadomi użytkownicy wykop peel, którzy nie dadzą sobie wcisnąć kitu, dostrzegają tę subtelną różnicę.

A tak poza tym, Slava Ukrainie!

#jezykpolski #ukraina #jezykoznawstwo
Dutch - No to tak. Język istotnie ewoluuje.

Są to procesy oddolne, spontaniczne i ...

źródło: comment_1647014084OPPXkYAdk7dQZANjSNLT1E.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dutch: szkoda że nikt nie daje j-----a o poprawki, gdy się mówi "na Słowację" albo "na Węgry" - mówmy "w Węgrzech" albo "w Słowacji" jak już tacy chcemy być perfekcyjni, mam tylko jedną nadzieję, że ci sami ludzie, którzy tak bardzo w swoim fanatyzmie wojennym troszczą się o słownictwo nie zmieniają nazwy pierogów ruskich bo myślą że pochodzą z Rosji
  • Odpowiedz
dokladnie, j---c tych szkodnikow, wara od jezyka polskiego lewackie psy


@kfiatek_na_parapecie: Żenujące, gdy pisze to ktoś, kto kaleczy język polski, nie używając polskich znaków.

To jest wyłom w długoletniej tradycji. Sytuacja spowodowała, że życząc Ukrainie jak najlepiej, również w języku chcemy pokazać jej samovyznachennye, czyli samostanowienie. Można też to pięknie nazwać znakiem solidarności: jeśli Was trochę to raziło, że my jeździmy na Ukrainę, to proszę bardzo - jesteście w sytuacji
  • Odpowiedz
@NaczelnyWoody:

szkoda że nikt nie daje j-----a o poprawki, gdy się mówi "na Słowację" albo "na Węgry" - mówmy "w Węgrzech" albo "w Słowacji" jak już tacy chcemy być perfekcyjni, mam tylko jedną nadzieję, że ci sami ludzie, którzy tak bardzo w swoim fanatyzmie wojennym troszczą się o słownictwo nie zmieniają nazwy pierogów ruskich bo myślą że pochodzą z Rosji

Koniec końców nie mam pojęcia, czy popierasz myśl z OP,
  • Odpowiedz
d-----------e sie do kogos w necie, ze nie uzywa polskich znakow xdddd


@kfiatek_na_parapecie: Czasy Nokii 3210 się skończyły, jak ktoś dba o język polski, to pisze po polsku, polskie znaki to nie luksus dostępny nielicznym. Znajdujemy się w temacie językowego puryzmu, a tu wyskakuje leń i flejtuch ortograficzny i będzie pouczał innych.

Nadal nie odniosłeś się do meritum mojej wypowiedzi. Ale widać, nie masz zbyt wiele do powiedzenia. CBDU
  • Odpowiedz
Nadal nie odniosłeś się do meritum mojej wypowiedzi. Ale widać, nie masz zbyt wiele do powiedzenia. CBDU


@ajuto00: a jakie jst meritum twojej wypowiedzi? xd
napisales tylko tyle w pierwszym poscie:
"Żenujące, gdy pisze to ktoś, kto kaleczy język polski, nie używając polskich znaków"
" Nikt nikogo nie zmusza do takiej czy innej formy, proste. "
co tu jewst wiecej do komentowania i odnoszenia sie?
  • Odpowiedz
@kfiatek_na_parapecie: Żaden językoznawca nie powiedział, że jest tylko jedna poprawna wersja. Wskazuje się tylko, że tradycyjnie mówi się na Ukrainie. Sam tak mówi.ę.

W ostatnich dniach jednak, widząc zmiany w uzusie, prof. Miodek wyraźnie stwierdził, że nie sprzeciwia się tym zmianom.
  • Odpowiedz
@ajuto00: ja tylko sprzeciwiam sie propagandzie. Niech kazdy sobie mowi jak chce, ale wymuszanie na innych jakiejs formy jest niedopuszczalne, a to sie dzieje. Co rusz slysze jakiegos dziennikarza, ktory usilnie poprawia innych, ze mowi sie w, a nie na. Na to mojej zgody nie bedzie i tyle¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Przecież napisałem:

Nikt nikogo nie zmusza do takiej czy innej formy, proste.


Wyborcza, Jaś Kapela, czy nie wiadomo kto nie mają władzy Putina i od jutra nie pójdziesz do łagru za mówienie "na Ukrainie".

Językoznawstwo
  • Odpowiedz
Nie działa to natomiast tak, że spotka się Miszczak, Michnik i Kurski (albo Maja Staśko czy Jaś Kapela na Insta) i dekretują, że od jutra mówimy "w Ukrainie". Mam nadzieję, że świadomi użytkownicy wykop peel, którzy nie dadzą sobie wcisnąć kitu, dostrzegają tę subtelną różnicę.


@Dutch: ale pewne gremium polonistów-preskryptywistów i innych poprawnościowych świrów, doprowadziło do uchwalenia Ustawy o języku polskim, formując Radę Języka Polskiego, która właśnie usiłuje takie rzeczy
  • Odpowiedz