Wpis z mikrobloga

Sytuacja kredytobiorców. Ostatnia szansa na zabezpieczenie swojej sytuacji w najbliższym czasie.

Z raportu NBP wynika, że inflacja może osiągnąć 12%, KNF rekomenduje liczenie zdolności kredytowej przy stopach 7.75%. Na dzień dzisiejszy WIBOR 6M wynosi 4.52%, WIBOR 3M 4,18%.

Teraz najważniejsze. Nawet na ten moment oferta ze stałą stopą procentową jest dużo bardziej atrakcyjna. Banki spodziewają się szturmów klientów i zaczną ustawicznie podnosić oprocentowanie. Można jednak „zarezerwować” sobie warunki i w trakcie weekendu wypełnić wniosek. Czy warto?

Policzmy średnie koszty po stronie banku w kredycie ze zmiennym oprocentowaniem na poziomie 2.5%. Daję to na ten moment łączne oprocentowanie 7,02% oraz 6,68% w zależności od WIBORu. Zapowiedziane są kolejne podwyżki. Stałe oprocentowanie wynosi na ten moment 6.13% oraz 6.2% w dwóch uznanych bankach. Przez 5 lat macie spokój i z każdą kolejną podwyżką wasz kredyt jest jeszcze bardziej korzystny.

Jak się to przedstawia na liczbach przy kwocie 500 tysięcy zł? Porównajmy stałe oprocentowanie 6.2% oraz zmienne 8%. Różnica w racie to ponad 600 zł. Po nagłej obniżce stóp procentowych możemy kredyt raz jeszcze refinansować na zmienne oprocentowanie.

Samo wypełnienie wniosku zajmie około 15 minut, czas na uzupełnienie wszystkich formalności to 14/30 dni. Wyjątkowo zostawiam swój numer firmowy tutaj. Będę pracował cały weekend. 734457599. Przekażcie swoim znajomym którzy nadal mają zmienne oprocentowanie. W przyszłym tygodniu zabieg ten będzie nadal opłacalny, jednak oferty będą droższe.

droetker4 - Sytuacja kredytobiorców. Ostatnia szansa na zabezpieczenie swojej sytuacj...

źródło: comment_1647001865CfHJSuZEcgjPKS1tpyVWTw.jpg

Pobierz
  • 74
  • Odpowiedz
@koob: wtedy możliwość refinansowania jest zablokowana, można ewentualnie zapytać o aneks w swoim banku, ale oni również mogą poprosić o ponowne sprawdzenie zdolności.
  • Odpowiedz
@droetker4: W sumie ja mam zmienne w ING 2.29%marży+ WIBOR6M w ING. Jestem jeszcze w okresie karencji. Da się coś z tym zrobić?

Wystarczy jak napiszę mejla do babeczki która podpisywała ze mną umowę w poniedziałek? Niech mi przygotuje jakąś ofertę na stałą.
  • Odpowiedz
@marcpol: I ponowne liczenie zdolnosci? Co w przypadku jak jej nie starczy?


@koob: Tak, większość banków ponownie przelicza zdolność kredytową, jej brak uniemożliwia zmianę oprocentowania.
  • Odpowiedz
@marcpol: bez crosssellingu?


@broker: Oferty bez produktów dodatkowych zwykle mają wyższe marże i prowizje. Najczęściej jest to tak przygotowane, że mimo kosztu produktów dodatkowych oferty promocyjne są tańsze od ofert standardowych.

Ze względu na koszt różnych produktów dodatkowych porównywanie ofert na podstawie wysokości marży lub oprocentowania stałego może wprowadzać w błąd.

Można jakoś teraz złożyć wniosek, żeby zablokować aktualne oprocentowanie (6.51% z tego co widzę)?


@bizancjo: Skontaktuj się z
  • Odpowiedz
@droetker4: kredyt na 200 000 na 10 lat. Raty malejące.
Oprocentowanie początkowo planowałam zmienne, ale Twój wpis skłonił mnie do stałego.
Rozumiem, że stałe rośnie co poniedziałek, więc najlepiej złożyć wniosek jeszcze w ten weekend.
Nie w każdym banku zrobię to zdalnie, chyba, że przez doradcę?

Jaki bank Twoim zdaniem ma obecnie najlepsze warunki?
  • Odpowiedz
  • 0
@RozowaWkolorachTeczy ING/Millenium

Z wnioskiem mogę pomóc, zajmie to około 15 minut. Do niedzieli do 23.59 można jeszcze działać. Sam ogarniam to dla całej bazy moich klientów. Wszystko z racji na fakt, że aktualnie stała stopa oprocentowania jest bardzo atrakcyjna.
  • Odpowiedz
  • 1
@RozowaWkolorachTeczy

Dotyczy to klientów już posiadających kredyt. Ich jest bardzo dużo i każdy kto umie liczyć i obserwuje gospodarkę wie, że się to opłaca. Powodem jest sytuacja na Ukrainie i fakt, że w tym tygodniu zapadły kolejne decyzje gospodarcze po stronie NBP.
  • Odpowiedz
@droetker4 Czy istnieją ograniczenia w przechodzeniu pomiędzy ofertami? Tzn. jeżeli dzisiaj przejdę na stałą stopę to czy będę w stanie równie dobrze za 2 lata podpisać kolejny aneks i przejść z powrotem na zmienną stopę?
  • Odpowiedz
  • 1
@tomciobe8 tak. Dobieramy zawsze tak oferty stałego oprocentowania żeby umożliwiały zmianę oferty w każdej chwili. Trzeba oczywiście wybrać odpowiednią ofertę. ING/Millenium dają taką możliwość.
  • Odpowiedz
@droetker4: hej, "doradca" )w cudzysłowie, bo poklikał w kąkuter i dał mi wydruk kilku ofert, więc nie wiem co w tym doradczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)), przedstawił mi oferty.
Powiedz mi szczerze. Jest sens mnożyć zapytania do doradców? Bedzie dla mnie jakaś wartość dodana jak jeszcze Ty zrobisz dla mnie symulacje? Czy raczej wszyscy doradcy mają te same warunki banków i szkoda bym marnował mój i Twój
  • Odpowiedz