Wpis z mikrobloga

Sytuacja kredytobiorców. Ostatnia szansa na zabezpieczenie swojej sytuacji w najbliższym czasie.

Z raportu NBP wynika, że inflacja może osiągnąć 12%, KNF rekomenduje liczenie zdolności kredytowej przy stopach 7.75%. Na dzień dzisiejszy WIBOR 6M wynosi 4.52%, WIBOR 3M 4,18%.

Teraz najważniejsze. Nawet na ten moment oferta ze stałą stopą procentową jest dużo bardziej atrakcyjna. Banki spodziewają się szturmów klientów i zaczną ustawicznie podnosić oprocentowanie. Można jednak „zarezerwować” sobie warunki i w trakcie weekendu wypełnić wniosek. Czy warto?

Policzmy średnie koszty po stronie banku w kredycie ze zmiennym oprocentowaniem na poziomie 2.5%. Daję to na ten moment łączne oprocentowanie 7,02% oraz 6,68% w zależności od WIBORu. Zapowiedziane są kolejne podwyżki. Stałe oprocentowanie wynosi na ten moment 6.13% oraz 6.2% w dwóch uznanych bankach. Przez 5 lat macie spokój i z każdą kolejną podwyżką wasz kredyt jest jeszcze bardziej korzystny.

Jak się to przedstawia na liczbach przy kwocie 500 tysięcy zł? Porównajmy stałe oprocentowanie 6.2% oraz zmienne 8%. Różnica w racie to ponad 600 zł. Po nagłej obniżce stóp procentowych możemy kredyt raz jeszcze refinansować na zmienne oprocentowanie.

Samo wypełnienie wniosku zajmie około 15 minut, czas na uzupełnienie wszystkich formalności to 14/30 dni. Wyjątkowo zostawiam swój numer firmowy tutaj. Będę pracował cały weekend. 734457599. Przekażcie swoim znajomym którzy nadal mają zmienne oprocentowanie. W przyszłym tygodniu zabieg ten będzie nadal opłacalny, jednak oferty będą droższe.

droetker4 - Sytuacja kredytobiorców. Ostatnia szansa na zabezpieczenie swojej sytuacj...

źródło: comment_1647001865CfHJSuZEcgjPKS1tpyVWTw.jpg

Pobierz
  • 74
@Szakalak: Skontaktowałem się z ciekawości z analitykiem z Millenium. Potwierdził mi co napisałem wcześniej czyli, że standardowo aneks możliwy jest dopiero po wypłacie całości kredytu. Natomiast powiedział, że wniosek o przejście na stałe oprocentowanie można złożyć w takiej sytuacji ale decyzja jest podejmowana indywidualnie. Ogólnie zastanawiają się co z tym robić więc możliwe, że banki zmienią politykę w tej kwestii ale pewności żadnej nie ma.
jutro podpisuję umowę o kredyt w millenium. Niestety, oprocentowanie zmienne. Czas goni, więc nie mogę jej anulować i starać się o stałe. Czy będę mógł od razu uderzyć po aneks po podpisaniu umowy, aby zmienić na stałą? Kredyt właściwie na budowę. Kobieta na infolinii powiedziała, ze zmiana może dopiero nastąpić po spłacie pierwszej raty kapitałowej, która, w tym przypadku, będzie dopiero za rok, kiedy bank wypłaci wszystkie transze deweloperowi.


@emil-hogan widziałem, że
@Szakalak: nie wiem niestety jak jest w millenium, w ing mozna przejsc aktualnie nie majac wyplaconych wszystkich transz. Ale mozna tak od niedawna. Wczesniej nie bylo takiej mozliwosci.

Generalnie walcz o stale, Ing dzisiaj odplynelo podwyzszyli stale o 0,7%. Nawet kosztem dogadania sie z deweloperem o wydluzenie czasu na wplatę.
@Szakalak: Aneks do umowy to zmiana warunków umowy już po jej podpisaniu. Jeśli chodzi o wniosek to chodziło mi o wycofanie się z podpisania tej umowy, anulowanie decyzji którą masz (na zmienne oprocentowanie) i zawnioskowanie o zmianę decyzji w Millenium. Wtedy bank po analizie wyda nową decyzję na oprocentowanie stałe. Ewentualnie można też złożyć wniosek w innym banku. Wszystko zależy też jak stoisz z czasem ale Millenium teraz nie jest jakoś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@droetker4:
Otrzymałem z banku symulację przejścia na stałe oprocentowanie i łączna stopa oprocentowania u mnie jest podana 6.94 (WIBOR 6m - 4.77 i marża 2.17) . Dalej jest to opłacalne? Czy jednak zostawać na zmiennych?
  • 0
@mr_ponglish najlepiej zawsze wybierać najtańsze rozwiązanie. Czyli na ten moment 6.1% w Millenium. Refinansowanie kredytu to nic strasznego i w przeciągu kredytu bank zmienia się nawet 2/3 razy. Bez sensu brać stałe droższe o 0.8%. Mogę ze wszystkim pomóc i wytłumaczyć.
@mr_ponglish: około miesiąca. Co do papierów z Twojej perspektywy uzyskanie zaświadczenia o dochodach, udanie się do obecnego banku po zaświadczenie o saldzie kredytu + około godziny na wypełnienie dokumentów z doradcą w zdalnej formie. Nic strasznego.
@droetker4 @emil-hogan @DJ007 byłem dzisiaj w banku. Podpisałem umowę na zmienne w millenium. Niestety już nie było możliwości zmiany na stałe. Przynajmniej przez ostatnie kilka dni tak wszyscy uważali w banku, włącznie z moim doradcą, ale w sumie tez czas gonił, bo transze dla dewelopera trzeba zrobić 23 marca. Co ciekawe, 15 minut po wyjsciu z banku, kobieta do mnie dzwoni i w sumie dowiedziała się, po rozmowie z infolinią, ze można
Podpisałem umowę na zmienne w millenium. Niestety już nie było możliwości zmiany na stałe. Przynajmniej przez ostatnie kilka dni tak wszyscy uważali w banku, włącznie z moim doradcą


@Szakalak: Ściemniacze. Można zmienić decyzję, ale widocznie albo im się nie chciało palcem kiwnąć, albo nie wiedzieli. Co do oprocentowania stałego, to Millennium dla 20% wkładu ma obecnie 6,13%.