Wpis z mikrobloga

Chmielnicki jest bohaterem narodowym na Ukrainie. Tak samo Bandera. O ile ten drugi nie jest kojarzony przez Ukraińców z antypolskością tak z tym pierwszym nie ma żadnych wątpliwości. Jakoś nie mogę tego pojąć ze Ukraińcy niby lubią Polaków, a jednocześnie ich duch narodowy jest oparty na antagonizacji Polaków
#ukraina
  • 12
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 116
@wpoldokomina: olewanie sprawy kozackiej przed dziesięciolecia mimo iż bronili ramię w ramię z Polakami granic kraju i brali udział w walkach zarówno z Szwedami, Moskalami i Turkami, mordowanie jeńców kozackich mimo zapewnień o ich oszczędzeniu przy pacyfikacjach kozackich. Dodatkowo #!$%@? całej Rusi Unią Brzeską. Dodatkowo liczne zarówno przy Chmielnickim jak i po nim odmawianie praw politycznych dla przestawicieli prawosławnej Rusi mimo umów to gwarantujących. Sory, ale Chmielnicki obiektywnie to wojownik o
  • Odpowiedz
a jednocześnie ich duch narodowy jest oparty na antagonizacji Polaków


@wpoldokomina: oparty na walce o niepodległą Ukrainę, a że kiedyś musieli o nią walczyć z Polskimi okupantami to tacy bohaterowie a nie inni ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
oparty na walce o niepodległą Ukrainę, a że kiedyś musieli o nią walczyć z Polskimi okupantami to tacy bohaterowie a nie inni ¯_(ツ)_/¯


@Brzychczy: Kozacy to nie Ukraińcy przecież. Naród Ukraiński ukształtował się w XIX wieku. Powstanie Chmielnickiego to XVII wiek.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wpoldokomina: no tak, bo najlepiej cały czas wypominać animozje sprzed stu lat, zamiast zauważyć, że teraz właśnie wykuwa się im nową tożsamość narodowa, tym razem w przyjaźni z Polakami i zachodem.

Troll 2/10 bo odpisałem.
  • Odpowiedz
@Yurakamisa: początkowo nie. Od powstania Chmielnickiego de facto zaczyna się historia Ukrainy jaką znamy. Większość Kozaków to Rusini byli, a ich powstanie objęło praktycznie całą Ruś. Gdy Chmielnicki wjeżdżał do Kijowa był entuzjastycznie powitany, z tego co pamiętam metropolita kijowski namaścił go wręcz na władcę lub doszło do czegoś podobnego, próbowałem znaleźć fragment w podręczniku z studiów ale nie dałem rady, później jeszcze poszukam. Polityka hetmanów kozackich od momentu powstania do
  • Odpowiedz