Wpis z mikrobloga

Można wiedzieć co sie #!$%@?ło, że nagle jak jeden mąż wszyscy w TV w sposób sztucznie rażący w uszy używają formy "w Ukrainie"?

Reporterka Radia Wrocław robi wywiad z Ukrainka ładnie mówiącą po polsku: Na Ukrainie. Pani redaktor prostuje : w Ukrainie. I tak 5 razy. My wiemy lepiej od nich?

#takaprawda #rosja #ukraina #wojna #polska #bekazlewactwa #jezykpolski #opresyjneprzyimki
Pobierz maxPL - Można wiedzieć co sie #!$%@?ło, że nagle jak jeden mąż wszyscy w TV w sposób ...
źródło: comment_1646916983iLPaUSoXhYFL6blNCc9Cuw.jpg
  • 41
@maxPL: prikaz odgórny. Mają tak mówić i tyle. Kilka lat temu jakąś mniejszość ukraińska chciała to włożyć do polskiego słownika, ale dostali odmowę. Teraz komuś bardzo na tym zależy, żeby kaleczyć nasz język. Chociaż prof miodek przyznał, że obie formy są poprawne, jednak na Ukrainie poprawniejsze, bo tak już od wieków mówimy i nie ma powodu ,żeby to zmieniać. Czyli w Ukrainie to jakaś polityczna zagrywka.
@maxPL: Sygnalizowanie cnoty, chcą pokazać wszystkim wokół jacy oni są zatroskani o Ukrainę, żeby łola Boga jej nie umniejszać. Bo tak, niektórzy sądzą, że to jest umniejszanie jej samodzielności, bo przecież jak powiem np. że "pojadę na Słowację" to oczywiście uważam Słowację za podpaństwo, tak działa język ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@maxPL: "Na" dotyczy większości byłych radzieckich republik: "na Słowację", "na Litwę" itd. To "na" mocno sugeruje niepaństwowość danego państwa. Dlatego, w opozycji do kłamliwej narracji putinowskiej, powinniśmy tym bardziej używać sformułowania "w", którym chociaż w języku być może uda nam się utrwalić państwowość i niepodległość Ukrainy.
"Na" dotyczy większości byłych radzieckich republik: "na Słowację", "na Litwę" itd. To "na" mocno sugeruje niepaństwowość danego państwa. Dlatego, w opozycji do kłamliwej narracji putinowskiej, powinniśmy tym bardziej używać sformułowania "w", którym chociaż w języku być może uda nam się utrwalić państwowość i niepodległość Ukrainy.


@kaduceusz: Słowacja nie była w ZSRR, panie ekspert. Ekhm, "Na Węgrzech" - ten kraj też nie był w ZSRR, gdybyś miał wątpliwości.
Sugeruje tylko tym, którzy
w sensie jaki bo nie rozumiem? Mówimy też "w małopolsce, w Kujawsko-Pomorskim" ale już "na mazowszu" i "na Śląsku"


@Krisskow: mazowsze i śląsk to krainy historyczne, jesli chodzi o województwa to mówimy np. w mazowieckim, w województwie śląskim, lub w śląskiem

ja też mówię, że mieszkam na śląsku i mam na myśli województwo, teoretycznie jest to niepoprawnie, ale mam to w dupie bo jestem prostym chłopem. jakbym chciał mówić formalnie i
Pozamiatane.


@doges: Nie takie znowu pozamiatane. Tu masz wypowiedzi przewodniczącej Rady Języka Polskiego.

Poprawne są dwa typy konstrukcji: (jestem) na Ukrainie oraz (jadę) na Ukrainę, a także (jestem) w Ukrainie oraz (jadę) do Ukrainy. Przyimek na jest zwyczajowo stosowany z nazwami obszarów, które stanowiły wraz z Polską jeden organizm państwowy (por. na Węgrzech, na Słowacji, na Litwie, na Białorusi itd.). Wyrażenie na Ukrainie jest pozostałością po dawnych czasach i jest ugruntowane