Wpis z mikrobloga

Na jakiej zasadzie odbywa się walidacja numeru PESEL przy rejestracji karty?

U mnie w żabce nie proszą nawet o dokument tożsamości (tak mogę sobie zarejestrować numer na Lecha Kaczyńskiego XD)

Jednak gdy podałem swój ze zmienionym dniem urodzenia to nie przeszedł. Sprawdzają jakaś bazę?

#pytanie #hacking #oszustwo #orange #plus #play
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@WolfSky: W PESEL ostatnia cyfra to suma kontrolna. Wartość ta jest obliczana na podstawie pozostałych cyfr PESEL-u. Dzięki temu możliwe jest wykrycie prostych pomyłek przy wprowadzaniu numeru PESEL (np. tego, że ktoś zmienił jedną cyfrę albo zamienił dwie cyfry miejscami).

Po zmianie przez Ciebie jednej lub dwóch cyfr w dniu urodzenia suma kontrolna obliczona na podstawie pozostałych cyfr PESEL-u nie zgadzała się z wprowadzoną ostatnią cyfrą i dlatego Twój "przebiegły plan"
@mp107: Jasne, czaję. Przebiegły plan w takim razie wystarczy dobrego policzenia albo wygenerowania peselu prostą formułą i już się powiedzie ;) Ale na nic mi to oszustwo po prostu sprawdziałem dziurę systemu.
@WolfSky:

Ale na nic mi to oszustwo po prostu sprawdziałem dziurę systemu.

Rozumiem, Dla jasności - mój zwrot "przebiegły plan" też był oczywiście wypowiedziany żartem. :)

Macie może jakis artykuł jak dokładnie jest zbudowana ta suma kontrolna w peselu?

Już mam.

Widzę, że znalazłeś już algorytm obliczania sumy kontrolnej PESEL-u.

.
Jeśli interesuje Ciebie podobna tematyka to możesz też Ciebie zaciekawić to jak działają i do czego są stosowane np. haszowanie,