Wpis z mikrobloga

#ukraina #wojna #gaz #przemysl #gielda #inwestowanie
TO TERAZ #!$%@? UWAGA. Cały przemysł azotowy oparty jest na produkcji amoniaku z azotu atmosferycznego i GAZU ZIEMNEGO. #!$%@?ć gaz, który ociepla nasze domy. Bez tego sobie poradzimy. Będziemy siedzieć w kurtkach - #!$%@?. Ale możemy nie dać rady z gazem potrzebnym do zasilania instalacji Habera-Boscha, która jest źródłem amoniaku w polskich zakładach Grupy Azoty. Ten amoniak potem przerabiany jest na mocznik, azotan amonu, kwas azotowy, siarczan amonu i wiele innych nawozów mineralnych bez których współczesne rolnictwo NIE ISTNIEJE. Synteza Habera-Boscha to obok szczepionek, lotów w kosmos i komputerów kolejny cud naszej cywilizacji, karmiący miliardy ludzi na planecie. Z jednej strony Ukraina już nie produkuje, bo wojna. Możemy przejąć ten potencjał na produkcję nawozów, ale z drugiej strony przejąć też go może Białoruś, która będzie dostawać darmowy gaz od Ruskich, od którego my się odcinamy. Podstawowa zasada: sankcje mają uderzać w przeciwnika, NIE W NAS!

Jakby co, to na ten temat pisałem pracę inżynierską. Tak wiem, że ludzie takie prace piszą na #!$%@?, ale ja na prawdę rzetelnie przerobiłem kilkadziesiąt artykułów naukowych z ostatnich 20 lat. Tutaj akurat wiem o czym piszę.
  • 33
@TheMoonTheMoon: Nie ma sankcji, które uderzają tylko w jedną stronę. Konflikt jest bolesny dla obu stron, ale trzeba to zrobić. A mocznik mogę Ci ogarnąć z własnych zapasów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakby co, to na ten temat pisałem pracę inżynierską. Tak wiem, że ludzie takie prace piszą na #!$%@?, ale ja na prawdę rzetelnie przerobiłem kilkadziesiąt artykułów naukowych z ostatnich 20 lat. Tutaj akurat wiem o czym piszę.


@TheMoonTheMoon: to powiedz mi panie inżynier, jaki procent konsumpcji gazu w Polsce idzie na nawozy czy szerzej na przemysł? I porównaj to do zależności od gazu z Rosji. A potem zamknij mordę z tym
@hsamot: Amoniaku? Amoniak syntezuje się w zakładzie, bezpośrednio ze strumieni azotu i wodoru pozyskiwanego z gazu ziemnego. Amoniaku na potrzeby produkcji nawozów nie transportuje się gazociągami. Nikt normalny nie będzie ściągał amoniaku z Indii czy Chin. Do jego produkcji potrzeba gazu ziemnego. Wszystkie inne metody, typu elektroliza wody w celu pozyskania wodoru i inne nowinki... wsadźmy między bajki.
@hsamot: Yara produkuje bardzo dobre katalizatory do instalacji Habera-Boscha. Podobnie jak BASF czy Heraeus... przecież nie będą straszyć inwestorów przyszłymi cenami nawozów, których potencjalnie możemy doświadczyć.
To jest 4,25 % rocznego zużycia gazu ziemnego typie.


@TheMoonTheMoon: czyli całą grupa azoty zużywa ( w tym pewnie wlicza to nie tylko amoniak) jakieś 10% zapotrzebowania w kraju.

I teraz powtórzę po raz trzeci: porównaj to do zależności od gazu z Rosji.

Bez tego zamknij mordę.