Wpis z mikrobloga

jakie wziąć distro na taki serwer?
cpu: jakiś amd 1 rdzeń 1.2ghz
ram: 2gb ddr3
dysk: 16gb z pendrive

Chcę mieć na tym na pewno ssh, może jakiegoś pihole, a przedewszystkim pouczyć się o administrowaniu serwerem (może jakieś shackuj sobie własną sieć challenge). Nie potrzebuję DE, wystarczy mi shell

Myślałem o debianie 11, ale nie wiem czy coś lepszego się nie znajdzie
#linux #informatyka
  • 14
Myślałem o debianie 11, ale nie wiem czy coś lepszego się nie znajdzie


@RedveKoronny: debian, cenots stream/rocky linux albo arch.

Jak chcesz się poczuyć tych komercyjnych linuksów to redhat daje rhel za darmo na własny użytek albo weź po prostu oracle linux.
U nas Debian / Ubuntu jest, więc tak średnio ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@fervi: Ja nie napisałem, że nigdzie nie ma ubuntu. Faktem natomiast jest, że czym większa i poważniejsza firma tym większa szansa na jakiś RHEL.
@Kryspin013: Raczej im większa firma, tym większe defraudacje, więc i RHEL ( ͡° ͜ʖ ͡°)

U nas ciężko, prezes jest geekiem z potężną wiedzą, takie RHELe nie przejdą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RedveKoronny: przede wszystkim to jeśli masz na swoim lokalnym laptopie/pc trochę więcej zasobów ( szczególnie ram) to jednak lepiej po prostu maszynę wirtualną postawić niż bawić się z tym dziadkiem o jednym jaju. Do nauki Linuxa polecam arch. Jak przejdziesz instalacje to już z górki ;-)
@bendyz: archa i artixa używam od września, ale chcę się pouczyć typowej administracji serwerem.
I potrzebuję serwera do którego się podepne z innego pc po ssh, dlatego kupiłem energooszczędny terminal (stacjonarka żre w #!$%@? prądu, więc nie chce jej mieć włączonej 24/7. Terminal bierze 12-15W więc to mnie tak nie boli wtedy)
przede wszystkim to jeśli masz na swoim lokalnym laptopie/pc trochę więcej zasobów ( szczególnie ram) to jednak lepiej po prostu maszynę wirtualną postawić niż bawić się z tym dziadkiem o jednym jaju. Do nauki Linuxa polecam arch. Jak przejdziesz instalacje to już z górki ;-)


@bendyz: Ziom, OP od kilku miesięcy męczy archa na lapku, jakieś i3, #!$%@? muje i inne autystyczne GNU rzeczy a ty mu piszesz żeby sobie vm'kę
@Kryspin013: wypraszam sobie.
Artixa, bo systemd to bloat ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
bspwm bo moge więcej konfigurowac
i dzięki że od miesięcy ratujesz mi tyłek jak nic nie ogarniam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
i nie na lapku, tylko pc. Obecnie z dual bootem
@Kryspin013:

To była hiperbola i ogólnie żarcik z mojej strony ( ͡° ͜ʖ ͡°)


wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a z tym systemd też trochę żartowałem. Używam openrc bo podobno jest nieco szybsze, a pozatym postawiłem na nim setup i mi się nie chce zmieniać kolejny raz, potem pewnie wezme archa
Używam openrc bo podobno jest nieco szybsze


@RedveKoronny: Najszybsze to jest chyba skompilowanie sobie skryptów usług do binarek. Ale ogólnie to systemd powinno być szybsze od sysV. Po za tym jest dużo szumu informacyjnego wokół systemd. I o ile systemd ma swoje wady i kilka głupotek tak rozwiązuje znacznie więcej problemów niż ich tworzy.