Wpis z mikrobloga

@Fiodooor: to kup obligi skarbowe, np. 4-latki. W pierwszym roku może nie mają porywającego oprocentowania bo tylko 1.8%, ale od drugiego masz 1% + inflacja. Przy odczytach jakie będziemy mieć za 2022, myślę, że spokojnie będziesz mieć 7-8% w kolejnym roku. Jak będziesz chcieć przedwcześnie sprzedać to płacisz 70 groszy od każdej obligacji (ich wartość nominalna to 100 PLN).
@Fiodooor: na razie nie ma ssania w bankach, ale to się powoli zmienia, na razie banki się muszą nachapać przychodu odsetkowego, który tak miały przycięty przez ostatnie 2 lata

@maryjuszpitagoras: tak, ale spójrz na to całościowo - obligacje w późniejszych latach, kiedy inflacja będzie spadać, będą płacić lepiej bo odczyt zawsze masz w porównaniu do roku ubiegłego. Oczywiście, zgadzam się, że nie jest to idealne rozwiązanie, ale jest to bezpieczna
wiem, że średnio roczna inflacje się bierze ale chetnie sie dowiem wiecej bo myslalem o obligacjach


@maryjuszpitagoras: doczytałem teraz u Iwucia, że to nie jest jednak średnioroczny odczyt podawany w połowie stycznia przez prezesa GUS, ale ostatni dostępny odczyt r/r

Fragment z jego książki "Finansowa forteca":

GUS publikuje wskaźniki inflacji co miesiąc, 15 dnia każdego miesiąca. Oprocentowanie obligacji EDO0521 na 2 rok zostało ustalone pod koniec kwietnia 2012 roku, gdy zbliżała