Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pytanie do osób na kontraktach #b2b niekoniecznie z #programowanie programista15k.

Dostałem ostatnio od klienta parę "subtle hints" ( ͡° ͜ʖ ͡°) że mogliby mnie wziąć bezpośrednio bez mojej kontraktowni jako pośrednika. Miałbym płacone w funtach, a nie śmieciówce złotówce i pewnie wynegocjowałbym zauważalnie więcej niż mam teraz. Przechodząc do sedna, w kontrakcie który podpisałem nie ma nic o zakazie konkurencji (serio), czy w takim wypadku coś mi grozi z prawnego punktu widzenia, np. narażenie firmy na straty czy coś. Zaznaczam że dla firmy dalej pracują inne osoby z mojej firmy więc nie mam jak tego ukryć.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6226949accf3a0e9fffc9b17
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: jestem w tej samej sytuacji, wszyscy by chcieli ale się nie da (znaczy źle są umowy wynegocjowane i firmę kontraktornia trzyma na kilku polach za j---a). A jednorazowo mojej półrocznej pensji nie chcą położyć. Znaczy techniczni strasznie chcą, biznesowi się to w excelu nie spina więc już drugi rok płacą 200% tego co mogliby.
  • Odpowiedz
@matwes: zakaz konkurencji / współpracy po ustaniu umowy wymaga wypłacania odszkodowania. Jeżeli takiego odszkodowania nie ma w jakiejkolwiek formie, to naruszona jest zasada wzajemności - tj. taka umowa jest rażąco niesymetryczna i taki zapis jest nieważny.
  • Odpowiedz
@matwes: Buhaha, no właśnie umówić się możesz, ale nie oznacza to że dowolne zapisy będą zawsze ważne. Umowa cywilnoprawna może być zawarta tylko w granicach dozwolonych przez prawo. Możesz wpisać w umowę ze za złamanie zakazu konkurencji oddajesz nerkę, ale będzie to nieważny zapis.
  • Odpowiedz
@seniorwykopek: jeśli mówimy tu o JDG, to nie, nie masz racji. Zamknięcie i założenie "nowej" JDG niczego nie zmienia, bo JDG dotyczy osób fizycznych i nawet NIP będziesz mieć nadal ten sam. Z punktu widzenia prawa JDG nie jest żadną firmą, tj. nie ma osobowości prawnej - JDG możesz albo prowadzić, albo nie, ale nie można mieć "dwóch" JDG czyli nie można też założyć nowej. Czyli sformułowanie "założę nową firmę"
  • Odpowiedz