Wpis z mikrobloga

#inzynieria #majsterowanie

Siemka, czy jest w necie dostepny jakis arkusz z maksymalnym obciazeniem srub o danym rozmiarze? Zazwyczaj korzystałem ze śrub "na oko", które były łatwo dostępne. Teraz potrzebuje użyć jak najmniejszej i najkrótszej śruby, i nie wiem jaką mogę użyć.
  • 7
@bn1776: o kurde, ale to programik jest, i to skomplikowany. Szukam po prostu jakiegos arkusza który bardziej mi podpowie, że przykładowo śruba M12 ze stali nierdzewnej 304 radzi sobie z obciazeniem 500kg, ze stali 316 - 550kg, i tak dla kilku materiałów oraz rozmiarów
@badi1992: to jest norma niemiecka do obliczania śrub,

tutaj link do przykładowych tablic siły napięcia i momentu dokręcania,

i jakiś przykładowy kalkulator rozmiaru i klasy śruby,

i inny kalkulator dla minimalnej długości gwintu,

Szukam po prostu jakiegos arkusza który bardziej mi podpowie


tak to nie wiem, może po prostu z oznaczenia śruby, tutaj w linku jest tabela nośności gwintu ale w kN więc musiałbyś sobie przeliczyć na
@bn1776: kurcze, potrzebuje pomocy, obliczyłem obciążanie śruby M16 klasa 8.8. Pod drugim linkiem który podałeś jest info, że taka śruba w zależności od tarcia może wytrzymać od 8 do 8.6 tony. Ja na podstawie Rm i Re wyliczyłem, że obciązenie max to 16 ton. Na stronie Bossard jak i w moich obliczeniach nie ma uwzglednionego wspolczynnika bezpieczenstwa (chociaz w tabelce Bossard jest zapis o "x factor" ale nie wiem o co
@bn1776: dobra wiem, co zle zrobiłem, pole przekroju sruby m16 zle obliczylem, teraz wszystko sie zgadza. Mam jeszcze jedno pytanie, jezeli juz mam wszystko ale zamiast jednej sruby chcę użyć czterech, to moge poprosu użyć 4 śrub z obciązeniem podzielonym na 4 czy tak to nie działa?

Przykladowo, obciazenie to 4 tony, i czy moge dac 4 sruby ktore poradza sobie z obciazeniem 1 tona kazda? pomijam wspolczynnik bezp.
@badi1992: tam w jednym z linków, chyba w ostatnim jest tabelka z przekrojami śrub w mm^2

co do ilości śrub to tu jest to bardziej skomplikowane, tak podzielić obciążenie można by gdyby działało tylko i wyłącznie w kierunku równoległym do osi śrub, czyli np. pokrywa jakiegoś zbiornika w którym jest wyższe ciśnienie, ciśnienie wywiera równomierny nacisk na pokrywę i równomiernie rozciąga śruby, jeśli natomiast obciążenie jest rozłożone nierównomiernie, np. przykręciłeś urządzenie