Wpis z mikrobloga

Mirasy, mam kilka pytań, takich z ciekawości, bo nikt o tym nie mówi, ani nie pisze:

-Czy Rosja w dalszym ciągu pompuje gaz w nasz rurociąg? Czy handel ciągle trwa? Dostawy nie zostały wstrzymane?

-Czy Rosja w dalszym ciągu aktywnie korzysta i pompuje gaz do Niemiec przez Nord Stream?

-Co się teraz dzieje/stanie z Nord Stream2? Rurociąg jest praktycznie ukończony, spółka która miała nim zarządzać została rozwiązana, brak wyłącznie certyfikacji i dopuszczenia.. czy ktoś aktualnie zajmuje się jego konserwacją, serwisem itp? Przecież bez opieki szybko zamieni się w podwodny złom: brak wentylacji, kontroli wilgotności, przeglądów, łatania przecieków.. Podobno już zapadła decyzja że nigdy nie zostanie uruchomiony, więc kto teraz zapłaci za demontaż i złomowanie? I kiedy to nastąpi? To nie jest przypadkiem tak że Rosja razem z Niemiaszkami liczą po cichu na to że po wszystkim, za kilka miesięcy/ lat jednak zostanie uruchomiony?
#rosja #ukraina #wojna #gaz
  • 6
-Czy Rosja w dalszym ciągu pompuje gaz w nasz rurociąg? Czy handel ciągle trwa? Dostawy nie zostały wstrzymane?


@Plp_: tak

-Czy Rosja w dalszym ciągu aktywnie korzysta i pompuje gaz do Niemiec przez Nord Stream?


@Plp_: tak

-Co się teraz dzieje/stanie z Nord Stream2?


@Plp_: spółka ogłosiła bankructwo. Rurka jest nowa, raczej nie trzeba jej serwisować co tydzień, pewnie może parę lat poczekać.( ͡° ͜ʖ ͡°
Rurka jest nowa, raczej nie trzeba jej serwisować co tydzień, pewnie może parę lat poczekać.( ͡° ͜ʖ ͡°)


@SRzeyamlon: no tyle to na pewno nie. Jestem trochę powiązany z branżą więc wiem że bez stałego dozoru i kontroli taki projekt nie wytrzymałby nawet miesiąca. Dlatego intryguje mnie kto się nim teraz opiekuje skoro spółka rozwiązana, chyba że są jakieś inne "zapasowe" podmioty które nim zarządzają, a tamto
@Plp_: ale on nie został uruchomiony, to co mają serwisować? Pustą rurę na dnie? Rozumiem serwisowanie w chwili gdy tam idzie gaz i trzeba sprawdzać czy miliardy nie wydostają się do wody, ale bez przesady że konstrukcja nie wytrzyma miesiąca - chyba że chodzi Ci o kwestie certyfikacji / prawne.
ale on nie został uruchomiony, to co mają serwisować? Pustą rurę na dnie?


@SRzeyamlon: dokładnie. Mówisz o setkach kilometrów rury i tysiącach kilometrów spoin które trzeba na bieżąco kontrolować, elektrozaworach, systemach pneumatyki, zapewne jeszcze jakiś system utrzymujący nadciśnienie.. a wszystko to zanurzone w słonej wodzie na dnie morza. Służą do tego specjalne roboty, zapewne rurociąg też jest oczujnikowany i na bieżąco wentylowany. Tylko że cały czas ktoś musi tego wszystkiego pilnować