Wpis z mikrobloga

ale Mosina nie używa się w roli karabinka szturmowego. Tutaj masz zamontowaną lunetę. Obecne karabiny snajperskie/wyborowe też dość często są czterotaktowe.


@MostlyRenegade: owszem używa się, tylko beka nie jest z tego, że ma czterotaktowy zamek. Stary Mosin nie dorównuje celnością nowszym konstrukcjom, technologia poszła do przodu, chociażby takie pomysły jak lufa samonośna są standardem dla obecnych karabinów powtarzalnych, bo zamek powtarzalny stosuje się tam gdzie liczy się jak najwyższa precyzja,
  • Odpowiedz
Co nie zmienia faktu ze każda b--ń strzela tak samo. Większość zależy od amunicji i kalibru.


@zieloniutkazielonka: co Ty p--------z w ogóle xD Widać, że nigdy broni w ręce nie miałeś, idź na strzelnicę, kup sobie pakiet strzelania z 9mm i zobacz jak bardzo różni się charakterystyka strzałów między bronią załadowaną tą samą amunicją xD
  • Odpowiedz
@HetmanPolnyKoronny: no właśnie, dlaczego nie używają SWD w takim razie? Nie wiem jakie są w wojsku praktyki odnośnie przydziału/doboru uzbrojenia, ale nie wydaje mi się, żeby chodziło jedynie o oszczędności.
Co do samego Mosina, czytałem gdzieś, że niezawodnością przewyższał wszystko inne w swoim czasie.
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: można bronić Mosina, że mimo mocno przestarzałej konstrukcji i tak naprawdę prowizorycznego zaadaptowania do strzelania wyborowego (jak na dzisiejsze standardy) w pewnych kategoriach może mieć przewagę (choć wcale nie jest ich wiele, bo SVD wcale nie ma problemów z niezawodnością, a ma mnóstwo zalet nad Mosinem) tylko zostaje jeden problem - celownik. Nawet po wojnie gdy te karabiny były jeszcze używane przez wojsko opracowano w bloku wschodnim lepsze celowniki
  • Odpowiedz
@HetmanPolnyKoronny: ale to by znaczyło, że SWD, czy inne nigdy do końca nie zastąpiły Mosina. Mogły zastąpić w sensie doktrynalnym, ale faktycznie wojsko używa starej broni, bo jest i działa.
Jest jeszcze możliwość taka, że starszą b--ń wydano na te "ćwiczenia", a potem się okazało, że trzeba z ćwiczebną bronią iść do boju.
  • Odpowiedz