Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się, czy istnieje scenariusz, w którym NATO wykonuje wyprzedzające, pełne uderzenie nuklearne na Rosję. Takie, które likwiduje cały kraj, wycelowane w miasta, wycelowane w wyrzutnie rosyjskich ładunków. Technologia się rozwinęła, pociski poruszają się znacznie szybciej, czy Rosja zdążyłaby zareagować?
#wojna #rosja #ukraina
  • 21
@Tremade: yyy ale dlaczego? Przecież Rosja pewnie ma innych sprzymierzeńców którzy mogą się odpalić. Na pewno NATO nie zna wszystkich miejsc z bronią atomową Rosjan. A co jeśli chociaż jedna bomba uderzy w USA albo Warszawę?
@Tremade: Pociski balistyczne poruszają się tak samo szybko.

czy Rosja zdążyłaby zareagować?


Raczej tak, pytanie ile ich rakiet faktycznie jest w stanie gotowości. Jeśli logistyka jest na takim poziomie jak w reszcie armii, to nie wiadomo, czy nawet 10% wystartuje.

Tak czy siak po to są okręty podwodne z głowicami jądrowymi, aby móc wykonać uderzenie odwetowe. Oczywiście, jest "ryzyko", że w wypadku takiego ataku byłyby od razu zatopione, ale tego nie
@Tremade: pociski balistyczne nie poruszają się szybciej, w uproszczeniu prędkość z jaką porusza się pocisk balistyczny służy do celowania, chyba że mówisz o ataku jakimiś taktycznymi środkami w stylu JSOW czy tomahawki, ale taki zmasowany atak by wymagał skrytego podejście setek nosiscieli, co jest nie do przegapienia nawet przy pijanych ruskich. Do tego po całej rosji masz porozrzucane Topole, Jarsy i inne tałatajstwo
@Tremade: podczas drugiej wojny swiatowej nikt nie uzyl broni chemicznej mimo, ze podczas pierwszej byla uzywana na duza skale. Wynikalo to z tego, ze kazda strona bala sie rewanzu i kazdy wiedzial jakie zniszczenie sieje. Tak samo moim zdaniem bedzie z bronia atomowa jesli dojdzie do konfliktu swiatowego.
@rerwen: @pstrag: @mateusz-pieczatkiewicz: Mam świadomość istnienia łodzi podwodnych, nie mniej ile ich może być w terenie, gotowych do ataku, ile z nich można wyśledzić i unieszkodliwić. Istnieją systemy antyrakietowe, czy ewentualny odwet nie jest możliwi do zestrzelenia przez USA?

Nie chodzi mi o tępe strzelanie nukami, domyślam się, że w scenariuszu NATO byłby to szereg działań minimalizujący ewentualny odwet. Z perspektywy USA rozwój technologii neutralizujących ryzyko ataku jądrowego jest
Odpowiedź jest gwarantowana nawet w przypadku kompletnego odparowania całego dowództwa wojskowego i politycznego


@Mistrz_Motyl: Ruski Dead Hand nie jest automatyczny. O amerykańskim nie ma informacji.

Z perspektywy USA rozwój technologii neutralizujących ryzyko ataku jądrowego jest więcej niż oczywiste, jestem ciekawy czy oni coś mają.


Tutaj zgoda. Biorąc pod uwagę ilość różnych misji X-37 przeznaczenia, obstawiam, że mogą coś mieć.
@Tremade przecież mówiłem, że niemożliwe praktycznie jest zniszczenie wszystkich pocisków ze względu na systemy mobilne, więc niejako zakładałem, że ich odpalenie nie jest problemem.