Wpis z mikrobloga

Katastroficzne myśli wokół wojny w Ukrainie - jak sobie radzić z trudnymi emocjami?

Emocje wywołane kryzysem
Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich. Niezależnie od tego, czy jesteś bezpośrednio związany/a z Ukrainą, kryzysy tego typu naturalnie wywołują uczucia strachu, złości, smutku, czy poczucie bezradności. Masz prawo do całej gamy emocji. Niektóre osoby mogą także odczuwać zobojętnienie lub odpychanie od siebie emocji, jako formę mechanizmu obronnego przed stresującą sytuacją, na którą nie mają wpływu. Cokolwiek teraz czujesz, to jest w porządku. Jednak nadmiernie długo utrzymujące się emocje mogą utrudniać nam funkcjonowanie i na dłuższą metę nie być wspierające dla nas samych i dla obecnej sytuacji. Będąc w rozsypce, nie jesteśmy w stanie pomóc ani sobie, ani innym.

Zadbaj o siebie
Choć może nam się wydawać „głupie”, że w tak strasznej sytuacji mamy pójść na spacer, zrobić ćwiczenia fizyczne czy poświęcić chwilę na wyciszenie się, jest to bardzo ważne, aby zadbać o swoje emocje. Nadmierna panika nie służy nikomu. Zastanów się, co zwykle pomaga Ci w trudnych, stresujących sytuacjach. Wydziel na to chociaż chwilę w ciągu dnia, aby dać sobie przerwę od lęku, złości i smutku.

Dawkowanie informacji
Zbyt duża ilość napływających informacji może pochłaniać sporą część naszej uwagi nawet przez cały dzień, a także wywoływać ciągły niepokój.

Dlatego jeśli czujesz potrzebę bycia na bieżąco, możesz umieścić to w swoim planie dnia. Zamiast sprawdzać telefon co kilka minut, spróbuj wyznaczyć np. co 2 godziny 10-minutowe przerwy, podczas których zapoznasz się z najnowszymi doniesieniami i zmierzysz się ze związanymi z nimi trudnymi emocjami. Po skończeniu tego czasu postaraj się ponownie skupić na wykonywanej wcześniej czynności aż do upłynięcia kolejnych dwóch godzin.

Odzyskaj sprawczość
Lęk przeważnie nasila się, jeśli jesteśmy pozbawieni poczucia sprawczości. Badania pokazują, że poczucie kontroli jest ujemnie skorelowane z różnymi wskaźnikami niepokoju, w tym z depresją, gniewem i lękiem. Sytuacja zagrożenia, jak konflikt zbrojny, daje trudną mieszankę - z jednej strony musimy zaakceptować, że na pewne rzeczy wpływu nie mamy (np. politykę międzynarodową), a z drugiej odnaleźć rzeczy, które przywrócą nam poczucie kontroli i sprawczości przynajmniej w niektórych obszarach.
Spójrz na swoją listę emocji i rzeczy, które Cię niepokoją. Czy jest cokolwiek, co możesz zrobić, żeby poczuć więcej sprawczości? Może to być np. zaangażowanie się w protest, zaoferowanie wsparcia osobom z Ukrainy, wpłacenie datku na (sprawdzoną!) fundację.

Gdzie szukać wsparcia?
Kryzysowy telefon zaufania dla osób dorosłych - 116 123
Ośrodki Interwencji Kryzysowej i Poradnie w Twojej okolicy.
TwójPsycholog - Wsparcie psychologiczne dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie.
Mindgram - linie wsparcia dla osób dotkniętych kryzysem związanym z wojną w Ukrainie (dostępni specjaliści w j. ukraińskim, rosyjskim, polskim).

#ukraina #rosja #wojna
#polska #psychologia
witek1902 - Katastroficzne myśli wokół wojny w Ukrainie - jak sobie radzić z trudnymi...

źródło: comment_1646399788zgZfWdPR3SbZcrkIQDhCKS.jpg

Pobierz
  • 4