Wpis z mikrobloga

Hejka, 2 dni temu zaoferowałem swoje prywatne mieszkanie w Krakowie przy ul. Dobrego Pasterza na użytek uchodźcom, za free, na wyłączność. Ale nie mam w ogóle odpowiedzi, a na zdjęciach widać ludzi upchanych po halach, magazynach itd.
Więc ja się pytam czy mam czekać dalej czy działać? Dałem już informację w ościennej gminie, ale to dziś.
Dałem po znajomych Ukraińcach, ale oni akurat sobie radzą albo rodziny nie przyjechały.
Jeśli znacie kogoś potrzebującego, zwłaszcza z dziećmi to dajcie znać, chyba lepiej im będzie w mieszkaniu niż gdzieś tam w wielkiej hali. Jedyne co no to tam, będzie ktoś cały czas kto poinformuje, da posiłek itd
Pozdrawiam wszystkich
#krakow #ukraina
  • 13
@tezeten: chyba trzeba to jakos zglosic. nie jestem ekspertem ale skąd oni mają wiedzieć że chcesz udzielić wsparcia? np. u mojej żony w pracy są organizowane zbiórki i każdy zgłasza jaki rodzaj pomocy może udzielić.
@tezeten: gminy i starostwa proszą o takie informacje by (uwaga) "w sposób profesjonalny koorydnować takimi zasobami" i tu wychodzi ile są warci ci politycy co tam siedzą... Prywatni ludzie zdziałali przez 3 dni więcej niż oni mając pod sobą całe jednostki administracyjne...
@blackmilk: @Wujek24: oczywiście zgłaszałem na oficjalne kanały, czasem po prostu w treści maila, czasem w formularzu, zależy gdzie, w Krakowie i w okolicach są takie adresy email, w zależności kto organizuje
akurat jedna gmina mi odpisała, że tam każdy już ma zakwaterowanie ale z krakowskiego nikt nic nie napisał
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tezeten: od znajomych z Ukrainy wiem, że sporo ludzi aktualnie się wstrzymało z wyjazdami bo sytuacja się (powiedzmy) nieco uspokoiła i zdecydowali nie opuszczać mężów/synów i pomagać na miejscu. Może być tak, że jeśli sytuacja się zaogni to mieszkania będą bardzo potrzebne znowu w kolejnej fali

Wiem, że w Krakowie można się zgłosić do centrum zarządzania kryzysowego (pewnie to już zrobiłeś), albo do fundacji takich jak Zustricz - oni też monitorują
@tezeten: zadzwoń do Fundacji Współpracy Polsko Ukraińskiej U-Work. Też mają bazę mieszkań i organizacją pomoc na całkiem wysokim poziomie (umowa użyczenia w dwóch językach itp). Poza tym Ukraińcy mają z nimi ułatwiony kontakt, bo mówią po rosyjsku, ukraińsku i białorusku.