Wpis z mikrobloga

778 + 1 = 779

Tytuł: Niewidzialny człowiek
Autor: Ralph Ellison
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 8373014373
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 584
Nie przetłumaczona dotąd na język polski, jedna z najważniejszych powieści amerykańskich XX wieku, amalgamat realizmu, surrealizmu i podań ludowych. Ta wyrafinowana artystycznie groteska ukazuje doświadczenia bezimiennego, czarnoskórego narratora, zagubionego studenta na murzyńskiej uczelni na Południu, pracownika fabryki w Nowym Jorku, lewicowego działacza społecznego, który powoli zmierza ku samopoznaniu. Ellison w brawurowy sposób wyszydza wszelkie rozpowszechnione w USA stereotypy na temat wzajemnych odniesień ludzi odmiennych ras.


Cóż mogę napisać. Jestem czytelniczym plebsem i książka do mnie nie trafiła. Tak, autor jest elokwentny, ale sama forma i piękne słowa były jakieś takie na siłę. Nie czuło się w tym płynności, raczej męczyły. Może tak to miało być. Może autor tak pisze, chociaż o ile się orientuję to jest jego jedyna powieść. Nie ma tu płynnej akcji, tylko niepowiązane ze sobą sceny gdzie bohater dostaje soczystego kopa w dupę od życia i cyk, idziemy dalej, kolejny kop, przerwa na monolog itd. Początek dobry, środek ok, a potem za dużo kazań i polityki. Ciężko się to czytało. Znając życie to co drugie zdanie to była wybitna metafora czegoś tam a ja tego nie ogarnęłam ¯_(ツ)_/¯

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #literaturapieknabookmeter
rassvet - 778 + 1 = 779

Tytuł: Niewidzialny człowiek
Autor: Ralph Ellison
Gatune...

źródło: comment_1645513497ZRodWxIkDWnHCwdelwyZ7L.jpg

Pobierz