Wpis z mikrobloga

Wpis edukacji podatkowej by kalkulatorgieldowy.pl

Podatek od dywidendy zagranicznej. "Płacić 4% czy nie płacić 4% - oto jest pytanie".

TLDR: Jeśli pobrany podatek u źródła w kraju, z którym mamy umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. USA, Szwajcaria) przekraczał 19% to nie dopłacamy magicznych 4%. Ma to miejsce tylko wtedy gdy wystąpimy do US w danym kraju o zwrot nadpłaconego podatku - wtedy musimy dopłacić w naszym kraju w roku, w którym otrzymaliśmy zwrot. Albo i nie (°° - istnieją sprzeczne interpretacje US ale o tym dalej.
TLDR2: Jeśli nie masz indywidualnejinterpretacji podatkowej to nigdy się nie dowiesz jak należy prawidłowo rozliczyć dywidendy w Twoim przypadku. Bez niej stosuj konsekwentnie jedno podejście i będziesz w bezpiecznym.

ILPB2/415-602/11-2/TR - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Czy Wnioskodawca poprawnie wykazał w PIT-36 pobrany podatek szwajcarski w wysokości 19% (po ograniczeniu faktycznie pobranej kwoty podatku wg stopy 35%), czy też należało wykazać podatek pobrany w wysokości 15% (zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania) i dopłacić w zeznaniu za 2010 rok 4%...

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonał On prawidłowego rozliczenia podatku w złożonym PIT-36, ponieważ art. 30a ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym o osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.) stanowi, że odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą (nie więcej niż 19%) a nie podatkowi należnemu od dywidend (15 %) wynikającemu z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zainteresowany uważa, iż nie ma obowiązku wystąpienia do władz szwajcarskich o zwrot 20% podatku (w celu doprowadzenia stawki do 15% wynikającej z umowy polsko-szwajcarskiej).W przypadku dopłaty 4% oznaczałoby to podwójne opodatkowanie w Polsce i w Szwajcarii.

Wnioskodawca wyraża stanowisko, że obowiązek dopłaty 4% w Polsce wystąpi za rok, w którym otrzyma zwrot 20% podatku ze Szwajcarii.

Zainteresowany wskazuje, iż Jego stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Ministra Finansów zawartym w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 27 października 2008 r. nr IPPB2/415-1091/08-4/MK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Było by pięknie ale jest również interpretacja, która stanowi odwrotnie:
0112-KDWL.4011.107.2021.1.DK
Stanowi ona, że:

W związku z powyższym w sytuacji, gdy rezydent polski zapłacił za granicą więcej podatku niż wynika z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. 30% zamiast 15%) to odliczyć może tylko taką wysokość podatku, jaka wynika z umowy i jest prawidłowa czyli 15%.

W przypadku, gdy polski rezydent podatkowy zapłaci za granicą podatek w wyższej wysokości niż przewidują to przepisy właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania to o ewentualny zwrot nadpłaty należy ubiegać się za granicą i zgodnie tamtejszymi przepisami.


Jak widać jest tutaj sprzeczność interpretacji urzędników.
Doradca podatkowy, który wspiera merytorycznie moją aplikację uznaje za prawidłową metodę "bez dopłaty przy nadpłacie".

A więc jak liczy kalkulator?
- Kalkulator stosuje podejście bez dopłaty w obrębie danego kraju.
Kalkulator na podstawie "czarów i zabobonów"™ ustala kraj siedziby spółki, następnie grupuje dywidendy z danego kraju, wylicza dla nich sumaryczny podatek należny jak i zapłacony (wartość zapłacona jest ograniczana do 19% jeśli go przekracza). To samo wykonuje się dla każdego kraju z osobna a poszczególne wyniki są sumowane.
Jeśli z jakiejś przyczyny nie jestem w stanie zidentyfikować kraju, dywidenda jest traktowana osobno.
Kraj można w każdym momencie zmienić z interfejsu aplikacji.

Niemniej jednak wraz z wdrożeniem możliwości konfiguracji aplikacji udostępnię możliwość zmiany algorytmu wyliczania podatku od dywidend z domyślnie ustawioną opcją "bez dopłaty".

Niech moc będzie z wami i bez Indywidualnej Interpretacji Podatkowej lepiej nie kupujcie bułek w sklepie bo jeszcze was dojadą ;)

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki
  • 2
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy:
Dzięki nie tylko za kalkulator ale i edukację. Właśnie na internecie wszyscy mówili, żeby dopłacać, a doradca podatkowy w DNA rynków w jakimś filmie mówił, że nie trzeba dopłacać.
Sam nie miałem takiej sytuacji, bo korzystam z normalnych brokerów, ale w przypadku 2 różnych interpretacji wybrałbym opcję korzystniejszą dla podatnika ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy
@Mysciak

Btw wykroczenie skarbowe jest do +12k pln uszczuplenia budzetu panstwa w ciagu roku, wiec jezeli ktos nie ma ogromnych ilosci taki h akcji to dla paru zl mysle i tak bedzie niska szkodliwosc spoleczna i nikt tego nie ruszy bo wieksze beda koszty calej sprawy niz naleznosc
  • Odpowiedz