Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

20 Lutego A.D. 2022
Niedziela Sześćdziesiątnicy

Ewangelia (Łk 8, 4-15)
Onego czasu: Gdy zgromadziła się rzesza wielka i z miast zdążali do Niego, mówił w przypowieści: «Wyszedł siewca rozsiewać ziarna swoje. A gdy siał, jedno padło przy drodze. I zdeptane jest, a ptaki niebieskie wydziobały je. A drugie padło na grunt skalisty, a wzszedłszy uschło, gdyż nie miało wilgoci. A inne padło między ciernie, a ciernie wzrosły wespół z nim i przygłuszyły je. A inne jeszcze padło na ziemię, na rodzajną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny». To mówiąc wołał: «Kto ma uszy ku słuchaniu, niechaj słucha».
Pytali go tedy uczniowie Jego, co by to była za przypowieść. A On im rzekł: «Wam dane jest poznać tajemnicę Królestwa Bożego, innym zaś przez przypowieści, aby „patrzyli, a nie ujrzeli i usłyszeli, a nie zrozumieli”. Taką jest przypowieść: Ziarnem jest słowo Boże. Przy drodze są ci słuchacze, do których potem przychodzi szatan i porywa słowo z serca ich, aby uwierzywszy nie byli snadź zbawieni. A na gruncie skalistym są ci, którzy posłyszawszy z radością przyjmują słowo. Ale ci korzenia nie mają, wierzą do czasu, a w chwili próby ustępują. To znowu, które padło między ciernie, oznacza tych, którzy posłyszeli, ale odchodząc, przez troski, bogactwa i rozkosze życia są przygłuszeni i nie przynoszą owocu. Które jednak upadło na ziemię dobrą, oznacza tych, którzy w dobrym i szczerym sercu zachowują słowo i owoc przynoszą w wytrwałości».

Pieter Bruegel StarszyPrzypowieść o siewcy
olej na płótnie, 1557
Museum of Art, San Diego, Stany Zjednoczone
Pobierz BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

20 Lutego A...
źródło: comment_1645345161gKPYYYCVl0Ff3z0uwoSmnw.jpg
  • 6
@piotrek_18_89: Kwestia wyboru. Myślę, że liturgia tradycyjna lepiej oddaje istotę sprawy. A jeśli pytasz o kalendarz liturgiczny to różnica jest dosyć spora. Ten starszy jest o wiele bardziej przejrzysty, skonstruowany na prostych zasadach i uniwersalny. Po reformie liturgicznej niektóre święta zostały przesunięte lub zniesione, podobnie z oktawami. Pojawiło się za to masę nowych wspomnień świętych (przez bardzo liczne kanonizacje od drugiej połowy XX wieku do dzisiaj) przez co kalendarz jest przeładowany.
@Benedictus_Nursinus Siema. Chyba tak będzie łatwiej pogadać niż w komentarzach pod postem. Ogólnie jestem człowiekiem, który siedział bardzo głęboko w Kościele (cały cykl oazy, kilkanaście pielgrzymek, rekolekcje prowadzone i takie w których uczestniczyłem w ilości ogromnej) ale nigdy nie zagłębiłem się w liturgię przedsoborową. Nigdy nie analizowałem kalendarza itp. I tylko kilka razy uczestniczyłem we mszy "tradycyjnej". Masz jakiś dobry opis kalendarza i schemat roku itp?